Projekt Jan Solo predstavuje sólový album Tabu plného rocku s názorom

Tlačová správa

Po troch mesiacoch po úvodnom singli Tabu prichádza spevák, hudobník a producent Ján Spišák s rovnomenným albumom osobných spovedí. Novinku predstavuje pod vlastným sólo projektom Jan Solo, ktorá prináša desať rockových skladieb s americkým zvukom plných melancholických a kritických nálad, avšak s pozitívnou atmosférou.

Zdroj: Michal Neffe

Album svojou výpoveďou zohráva dôležitú časť celku, preto texty jednotlivých skladieb nie sú len doplnkom k hudbe. Práve naopak, na albume dochádza k zaujímavým synergickým a zároveň kontrastným efektom, ktoré poslucháča nútia vrátiť sa ku skladbám opäť. „Album vyšiel presne tak, ako som to potreboval dostať von. Je to priame, úprimné, miestami tvrdé, inokedy melancholické. Nie je tam nič navyše, žiadna vata a odráža presne to, čím som si osobne prechádzal a čo ma zasahovalo v čase jeho vzniku,“ objasňuje Ján Spišák odkaz piesní, ktoré vložil do textov.

Úvodná skladba Tabu vnára poslucháča do vlastného sveta, v ktorom nám uniká, čo je skutočne podstatné, aby nás následne vrátila späť do reality. V skladbe R U Cool spevák rozoberá aktuálny stav, uvedomujúc si ťažobu a bezmocnosť pri zmenách, ktorými prechádza naše prostredie a pýta sa poslucháča, či ho to necháva chladným. Aranžmány s vystupňovanou a tenznou atmosférou umocňujú jeho posolstvo.

Dojímavá a smutná skladba Budem Prach, no zároveň so štipkou humoru, má čo povedať mnohým poslucháčom, ktorí si prešli krízou v dlhodobom vzťahu alebo ju práve zažívajú. Pieseň s citlivo vybranými rýmami prehovára bez plochých a prvoplánových klišé.

V skladbe Tvoj Brat interpret tentokrát pojednáva o trpkom zistení, ako sa cez sociálne siete človek dostane k formuláciám svojich niekdajších priateľov, s ktorými sa už nedokáže stotožniť. Polarizácia spoločnosti opísaná v jedinom príbehu. Strata niekdajšieho priateľa je vždy bolestná záležitosť a Ján Spišák nám ju podáva v skladbe s mrazivou atmosférou.

Ostatné skladby sú taktiež koncipované pesničkovo a všetky majú skôr kratšiu minutáž, málokedy sa nejaká časť alebo refrén zopakuje viac ako dvakrát. Na albume počuť virtuozitu špičkových muzikantov, ktorí na albume pracovali, ale všetko je podriadené emócii jednotlivých skladieb.

Album vznikal s prestávkami takmer dva roky vo viacerých etapách. Za hudbou a textami stojí Ján Spišák, ktorý kompozície s gitarami a violončelom nahral najprv sám v štúdiu Klaksón a následne basu a bicie nahrali Martin Gašpar a Marcel Buntaj v štúdiu Birdland. Dokončenie opäť prebiehalo v štúdiu Klaksón spolu s gitaristom Matějom Morávkom.

Zdroj: Michal Neffe

„S chalanmi hrám od roku 2012, veľmi dobre sa poznáme a rozumieme si ľudsky aj hudobne. Bolo to kľudné nahrávanie, chalani presne vedeli, čo potrebujem do nahrávky. Bola radosť na tom robiť,“ prezrádza Ján Spišák k jasnej predstave o znení albumu a s úsmevom dodáva: „Dokázali ma ale stále prekvapiť nejakým zaujímavým nápadom, ktorý jednotlivé skladby obohatil. Je to magické, ak človek nahráva melancholické alebo kritické skladby, a pritom je to celé tak príjemné.“

Albumom Tabu sa nesú tóny až desiatich rôznych gitár, efektov a silných výpovedných slovenských textov až na poslednú skladbu Breathe For You, ktorá uzatvára album v angličtine. O produkciu sa postaral Ján Spišák a mix a master mal na starosti Roman Šoltýs.

Krst albumu sa uskutoční 15. decembra v guitracafe.sk v Košiciach spolu s vystúpením kapiel Union of Ignorance a SeeMore, v ktorých spevák pôsobí.

S projektom Jan Solo sa prezentuje naživo aj sám najmä v menších kluboch či na hudobných festivaloch. Naďalej plánuje produkovať vlastnú tvorbu ako v projekte Jan Solo, tak aj v kapele Dilemma, ktorej skladby z posledného albumu Vlny môžeme počuť okrem slovenských rádií aj v Česku. Zároveň spevák vydáva singel a onedlho aj album s kapelou SeeMore, s ktorou úspešne začali koncertovať a rozbehol ešte ďalší projekt s kapelou Union of Ignorance. „Obe sú to alternatívnorockové kapely, no v každej mám inú rolu. Ale hlavne sa mi páči hudba a napĺňa ma to,“ uzatvára Ján Spišák.

Zdroj: Michal Neffe