Galakoncert pri príležitosti osláv 90. výročia budovy Slovenského rozhlasu v Košiciach

 Mimoriadne koncerty  28.10.2020  Dom umenia  18:00
 

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Ondrej LENÁRD, dirigent
Ján BOGDAN, violončelo

Program:

Jozef Grešák: Améby, predohra pre symfonický orchester
Piotr Iľjič Čajkovskij: Variácie na rokokovú tému, op. 33
Antonín Dvořák: Symfónia č. 9 e mol, op. 95 „Z Nového sveta“

Koncert v spolupráci RTVS.


Deväťdesiat rokov existencie košickej rozhlasovej budovy je výročím celej slovenskej hudobnej kultúry, pretože tu možno hľadať korene pravidelného hudobného vysielania a hudobnej kultúry v Košiciach. Prvýkrát sa slovenské slovo a hudba ozvali v éteri ako pokusné vysielanie z Hanisky pri Košiciach v decembri roku 1925, pravidelné vysielanie sa začalo 17. 4. 1927. Vedúci hudobného vysielania Dr. Vojtěch Měrka v prvej rozhlasovej budove na Poštovej ulici nemohol zaradiť väčšie umelecké súbory, preto keď v roku 1929 vznikol salónny orchester a neskôr Košický rozhlasový orchester so 16-timi muzikantmi, účinkovali v koncertnej sieni hotela Schalkház, odkiaľ vysielali do rozhlasového éteru. Po doplnení hudobníkov z miestneho vojenského orchestra mohli uvádzať aj náročné skladby na verejných koncertoch.

Historicky závažným bolo vysielanie koncertu k 10. výročiu vzniku ČSR, kde Dr. Měrka uviedol 9. symfóniu A. Dvořáka „Novosvetskú“ (30. 10. 1928). Veľký priestor dostávali profesionálne osobnosti hudobného života Košíc, ale najmä mladé talenty, akým bol hudobný skladateľ Jozef Grešák. Košický rozhlasový orchester získal vhodný priestor pre tvorbu symfonickej hudby až v novej budove rozhlasu na Moyzesovej ulici, ktorú slávnostne sprístupnili v októbri 1930. O 40 rokov neskôr mohli zakladatelia Štátnej filharmónie Košice nadviazať na umelecké pôsobenie rozhlasového orchestra.

Na galakoncerte, ktorým si obe inštitúcie – RTVS aj Štátna filharmónia Košice pripomínajú 90. výročie budovy Slovenského rozhlasu v Košiciach, bude v Dome umenia hosťovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou šéfdirigenta Ondreja Lenárda.

Dramaturgia koncertu odráža zmienené historické súvislosti (dielo Jozefa Grešáka a Dvořákovu Novosvetskú“) a tiež dáva priestor mladému talentu – violončelistovi Jánovi Bogdanovi, ktorý pochádza z Košíc. (Lýdia Urbančíková) 

www.sfk.sk│FB: Štátna filharmónia Košice