Plánovaná výstava Estetika udržateľnej architektúry prichádza do Bratislavy v čase neudržateľnej krízy a opätovného sprísnenia vládnych nariadení. Návšteva galérií však zostáva, pri dodržaní všetkých obmedzení, možná. Vernisáž výstavy sa uskutoční v pondelok 19. októbra o 19.00 hod. v bratislavskej design factory.

Prieskumy a dopady klimatickej krízy na krajinu nás nútia pružne a rýchlo reagovať. Je potrebné hľadať nové prístupy a téma sa nedá zúžiť len na nízkoenergetické domy, pasívne, či aktívne. Odborná verejnosť musí spoločne s politikmi hľadať konsenzus v aplikácii kľúčových stratégií v rámci definície súčasných nárokov na udržateľnú architektúru.

Medzinárodná výstava predstavuje hlavné smery súčasnej udržateľnej architektúry uplatňované v spolupráci s odborníkmi aj aktivistami, a to aj z pohľadu estetických tendencií, ktoré majú dopad na environmentálny kontext súčasnej architektúry, najmä v nových urbánnych štruktúrach. Hľadá východiská pri vytváraní nových väzieb medzi našim vzťahom k životnému prostrediu a udržateľnosti a odpoveď na otázku, či ešte dokáže architektúra zohrať významnú rolu pri záchrane planéty a nebyť len nástrojom kumulácie kapitálu, či vytvárania estetických foriem bez estetického imperatívu.

V roku 2008 zorganizovala Galéria Jaroslava Fragnera v Prahe prvý medzinárodný projekt týkajúci sa udržateľnej architektúry. Jeho hlavná výstava mapovala aktuálnu situáciu v Českej republike. Súčasná výstava by mala skúmať posun vo vývoji, a to najmä otázku, či sa darí približovať požiadavky na ekologickú udržateľnosť s architektonicko-estetickou kvalitou stavieb.

Projekt Estetika udržateľnej architektúry pripravila Galéria Jaroslava Fragnera v spolupráci s Ústavom dejín umenia AV ČR (v rámci programu stratégie AV 21), Fakultou umenia a architektúry TUL a galériou design factory Bratislava.

Architektonická koncepcia výstavy je pripravená v spolupráci s Ateliérom Informovanej Architektúry na Fakulte umení a architektúry TUL s technologickou podporou CXI (Ústav pre nanomateriály pokročilé technológie a inovácie, TUL), ktorý na výstave reprezentuje akademický projekt  „Náš výskum sa zameriava na nové a alternatívne možnosti využitia jedného z najstarších stavebných materiálov," vysvetľuje vedúci ateliéru a prodekan fakulty architektúry Saman Saffarian. „S mojimi študentmi predstavíme potenciál dreva v oblasti digitálneho navrhovania a parametrickej optimalizácie, ktoré je možné využiť v architektúre a stavebnom priemysle."

výstavu podporili/
Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Hlavní město Praha, Mč Praha 1, NČA, ČSOB, Velux, JRD, Karlin Group, Česká centra, Dopravný podnik hlavného mesta Prahy
Fond na podporu umenia, design factory, České centrum

kurátori/
Petr Kratochvíl
Dan Merta

vernisáž 19.10.2020 o 19.00 hod.
výstava otvorená 19.10. - 8.11.2020
vstup na výstavu je voľný (hoci kapacitne obmedzený)
po-pi 8.00-18.00
so-ne 13.00-18.00

www.designfactory.sk