Vyhľadať podujatie

MATÚŠ MAŤÁTKO: TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE XII.

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
TOTO! je Kabinet ilustrácie, kde sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi.

výstava —
TOTO! je kabinet ilustrácie XII.
Matúš maťátko

dátum —
otvorenie výstavy – piatok 14. 8. 2020 o 17.00 hod.

miesto —
SBM – Galéria Jozefa Kollára, Nám. Svätej Trojice 8 v Banskej Štiavnici


V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo zaliate v skle tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa znie množstvo zvukov. Čo sa však deje v kabinete ilustrácie? Hm... tam sú uložené príbehy s obrázkami. Čakajú na to, kedy sa na ne pozriete a poviete: „TOTO!“ Toto som už videl. Toto si pamätám z knižky...

Viete, čo to je? Taká chuligánska ilustrácia. Otvoríte knihu, začnete si čítať a on – Matúš Maťátko – vám do nej, pomedzi príbeh, hodí obrázok. Hodí, rozumiete? Ako kameň do okna, ako delobuch pod nohy. Monotónnosť čierno-bielych strán pretne transparentnou farebnosťou. Vyruší vás. Nedá sa úplne vysvetliť čo, ako, čím to robí. Možno je to extra hrúbkou čiary, možno jej tvarom, rozmachom ruky. Alebo takmer nehybnou, zmrazenou štylizáciou? Preč od múdrych slov, povedzme to zrozumiteľne: kreslí tak, že vytvára taký komiksový “whaaaam” efekt.

V skutočnosti to ale nie je prostá kresba ako v komikse. Aby mala tú správnu intenzitu, aby nebola plochá, musí ju destilovať, oškriabať z nej nánosy ornamentov, vyrovnať linky tam, kde sa mu začali skrúcať. A tak strieda staré techniky v podklade – ceruzu, fixku, pero tam, kde (aby to nejako vyzeralo) potrebuje silu v ruke, s tými novými vo finalizácii, kde mu stačí (ha!) vymyslieť vzorec a ono sa to (na tablete) sfarbí. Prekladá ich cez seba, vrství až dovtedy, kým nesplynú.

Neťahá ilustráciu hore do akejsi sladkastej vznešenosti, už vôbec nemá ambíciu, aby v nej deti hľadali posolstvo. Bez zábran robí z knihy a z príbehu skratku. Pokojne prizná zdroje inšpirácií v mobilných aplikáciách, v umení z ulíc. Aj keď... skôr než tvar, ho inšpiruje dynamika, to zrýchlenie myslenia, skratka, kondenzácia odkazu. Ale aby sme si to nevysvetlili tak, že je to lacné a rýchle kreslenie. To ani v päte. Naopak. Matúš Maťátko premyslene posúva hranice. Ako hovorí: „… vytváram si svoj paralelný príbeh.“.

Viete čo? Príďte sa radšej pozrieť.
Od 14. 8. (od 17:00 hod.) do 18. 10. 2020 do Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri výstavy: FPU – Fond na podporu umenia, TOTO! – kultúrne ihrisko o.z. (TOTO! je galéria)


www.muzeumbs.sk│FB: Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica


TOTO! je Kabinet ilustrácie, kde sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi.

Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Nech sa páči, vstúpte.


MATÚŠ MAŤÁTKO (1984)
Študoval najskôr na Súkromnej škole umeleckého priemyslu propagačné výtvarníctvo, potom na VŠVU na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Doteraz vytvoril vizuály k takmer desiatke kníh a pre množstvo časopisov – Včielka, Zornička, Slniečko, no najmä pre Príbehy XX. Storočia, ktoré vydáva Post Bellum. Zaoberá sa aj veľkoplošnou maľbou aj grafikou (jeho diela Anjeli sú napríklad na dome na Mariánskej ul. v Bratislave a Džin z fľaše vypustený vo foajé Novej Cvernovky alebo v areáli 4D Gallery v Galante), dokonca ajs priestorovými objektami (súsošie Za večnú slávu, ktoré bolo vystavené aj na festivale Pohoda aj na prehliadke Socha a objekt). Vystavoval od Dunajskej Stredy po Japonsko. Pravidelne boduje v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska, ocenenie na nej získali de facto všetky jeho knižné diela.

VÝBER Z ILUSTRAČNEJ TVORBY:
Sny húsenice Rúrky, 2005
Autorská kniha – Evolúcia. 2007
Daniel Rušar – Jaro Kriplů, 2011
Viktória Laurent–Škrabalová – Lapinovci z letiska, 2015
Ivana Auxtová – Červený vírus a kučeravý Sebastián, 2016
Tomáš Ulej – Žuvot, 2018
Bella Baranová, Martina Moutton – Sk***né Šťastie, 2018
Viktória Laurent–Škrabalová – Kocúr, ktorý chcel byť drakom, 2019