Tolstoj sa zapísal do dejín svetovej literatúry ako významný predstaviteľ ruského realizmu a autor monumentálneho prozaického diela – románov, noviel, povestí i rozprávok. Anna Karenina či Vojna a mier sú nesmrteľnými dôkazmi o Tolstého majstrovskom prozaickom ume. Avšak menej známe je, že okrem prózy napísal aj tri divadelné hry. Prvá bola práve Vláda tmy (1886).
 
Tolstoj vtedy prechádzal vnútornou krízou, spochybňoval zložité vycifrované umenie, ktoré bolo produkované pre vysokú šľachtu. Preto sa pokúsil o zmenu, vyformoval nový pohľad na umenie a literatúru a začal hlásať:
Umenie pre ľudí a o ľuďoch!
 
Dej Vlády tmy sa odohráva na zaostalej dedine, kde sú ľudia ovládaní elementárnym pudom prežiť. Dravá túžba po majetku, intrigy a neudržateľná vášeň vyústia do zločinu. Ale tým sa to celé ešte len začína. Vláda tmy odhaľuje najtemnejšie úskalia ľudskej duše a zároveň je hlbokou analýzou rozkladu tradičných poriadkov v dedinskom kolektíve, no i v súčasnom svete.
 
Námetom hry bol reálny súdny proces, ktorý sa odohral v Tule, neďaleko Tolstého bydliska. Po prvom zverejnení hry ju cárska cenzúra zakázala uvádzať v divadlách, keďže ju označili za nebezpečnú. Hneď po zrušení zákazu uviedli Vládu tmy najuznávanejšie divadlá v Rusku i vo Francúzsku s ohromným úspechom.
 
„Nič podobné som už roky nečítal od tej doby, čo som prvý raz čítal Kráľa Leara, Hamleta a Othella. Pretože Vy s touto drámou nie ste o nič horší ako Shakespeare. Aká je v tom nekonečná pravda, aká hĺbka, aká sila a tvorivá krása – to sa ani vypovedať nedá!“
(V. V. Stasov v liste Tolstému, 1887)   
 
Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 – 1910) sa narodil v Jasnej Poľane, v šľachtickej rodine, ktorá patrila k najvyššej ruskej aristokracii. Študoval právo o orientálne jazyky v Kazani, zúčastnil sa bojov na Kaukaze, Valašsku a Kryme, cestoval po západnej Európe. V roku 1862 sa oženil so Sofiou Behrsovou, s ktorou mali dvanásť detí. V prvých rokoch manželstva začal písať svoje najslávnejšie romány, ktoré vynikali detailnou psychologickou drobnokresbou a realistickými opismi. Vďaka svojim náboženským názorom bol exkomunikovaný z pravoslávnej cirkvi. Tolstoj mal na starobu pocit, že chce odísť od rodiny a žiť ako obyčajný roľník. Od roku 1904 sa stal jeho osobným lekárom Slovák  Dušan Makovický, ktorý bol aj jeho spoločníkom na úteku z domu. Počas úteku však Tolstoj prechladol a zomrel v budove železničnej stanice. Je pochovaný v parku v Jasnej Poľane.
 
Hru uvádzame v slovenskej premiére.

Vláda tmy
(Lev Nikolajevič Tolstoj)

Preklad:
Dana Lehutová
Réžia: Matúš Bachynec
Dramaturgia: Lucia Mihálová
Scéna: Ján Husár
Kostýmy: Marija Havran
Hudba: Róbert Mankovecký

(Nafotil René Miko)