Výstava z dejín knižnej kultúry trnavského regiónu pri príležitosti 250. výročia narodenia Antona Bernoláka.

Trnava – prvé slobodné kráľovské mesto na dnešnom území Slovenska vybudované na križovatke obchodných ciest sa stalo počas svojej histórie významným centrom knižnej kultúry. Po putovných tlačiarňach, ktoré pracovali aj v trnavskom regióne, sa v meste usídlila v roku 1557 jedna z prvých troch stálych tlačiarní na Slovensku. S históriou kníhtlače súvisí výroba papiera, ktorá je tiež doložená zachovanými priesvitkami. Zlatou érou trnavskej kníhtlače je obdobie existencie Trnavskej univerzity (1635 - 1777), ktorá mala vlastnú tlačiareň známu vďaka svojej produkcii nielen po celom Uhorsku. História kníhtlače v Trnave pokračovala fungovaním početných menších tlačiarní v 19. a 20. storočí a trvá dodnes.

V trnavských tlačiarňach boli publikované diela významných učencov, literátov a národných dejateľov, ktoré vošli do histórie slovenského písomníctva. V Trnave a najbližšom okolí prebiehali deje späté s vývinom a kodifikáciou spisovnej slovenčiny. Osobnosti späté s regiónom ako Anton Bernolák, Ján Hollý, Juraj Fándly, Alexander Rudnay, Miloslav Hurban, Štefan Moyzes, Andrej Radlinský, Ján Palárik a ďalší majú celonárodný presah.

Súčasťou knižnej kultúry je i grafická úprava kníh, vlastnícke značky kníh - exlibrisy, dejiny knižníc, knižný obchod i technológia výroby kníh.

Vystavená je časť renovovaného sadrového modelu, podľa ktorého bol urobený Pomník Antona Bernoláka v Trnave Jánom Koniarkom (1937) a ďalšie exponáty dokumentujúce dejiny knižnej kultúry trnavského regiónu zo zbierok Západoslovenského múzea v Trnave.

Trvanie výstavy: do 31. 12. 2018

/Múzeum knižnej kultúry/