Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo výstavu v Dome Mikuláša Schneidera Trnavského s názvom Poznáte hudobné nástroje?

Zámerom výstavy je zoznámiť detského aj dospelého návštevníka s hudobnými nástrojmi strunovými, dychovými, bicími a klávesovými. Strunové nástroje sú zastúpené hlavne sláčikovými, ktoré pochádzajú z dielní známych husliarov, ale i ľudovkami zdobenými figurálnymi a maľovanými motívmi. Vystavené husle, violy a violončelá rozveseľovali hudobné sály v prvej polovici 20. storočia. O niečo staršie sú citary – strunové hudobné nástroje s rezonančnou skrinkou s kovovými strunami, ktoré sa ladia napínacími kolíkmi. Hudobník brnká po všetkých strunách prstami pravej ruky, s drievkom alebo brkom. Citary boli známe na celom Slovensku od 17. storočia. V živej hudobnej praxi sa dodnes zachovali na južnom Slovensku medzi dolnozemskými Slovákmi.

Našu zbierku dychových nástrojov zastupujú prevažne plechové dychové nástroje, ktoré sú vyrobené z tepaných plechov rôznych kovových zmesí. Na výstave je možné vidieť nástroje, ktoré nesmú chýbať v žiadnej dychovej kapele, ako sú trúbky, lesný roh, trombón (pozauna), tuba, heligón a iné. Jediný drevený dychový nástroj reprezentuje klarinet. Nemenej zaujímavá je kolekcia akordeónov rôznych domácich a zahraničných výrobcov. Najzaujímavejší a najstarší exponát výstavy je tympan vyrobený z medeného plechu a obtiahnutý kožou.

/Dom hudby M. Schneidera Trnavského/