Autor, titul výstavy: Jozef Pilát: ŠuňaWood
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátorka: Dominika Chrzanová
Vernisáž: 11.04. 2019 (Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 11.04. (Št) – 26.05. (Ne) 2019

Výstava mladého výtvarníka Jozefa Piláta je prierezom jeho umeleckej tvorby. Prezentuje maľby, kresby, priestorové objekty, inštalácie a videoinštalácie, ktoré vznikli počas obdobia štúdia na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. Námetmi a spájajúcimi prvkami celej výstavy je drevo, les, príroda a vidiek, ktoré majú v Pilátovej tvorbe najväčšie zastúpenie.

Tému dreva a lesov možno vnímať aj priamo v názve výstavy, ktorý je kombináciou dvoch slov. Ten v sebe nesie náznak pomenovania umelcovej rodnej obce – Šuňava, ktorá leží v okrese Poprad a kde vznikli všetky prezentované práce. Druhým slovom je anglické Wood, v preklade drevo, alebo aj les, hora či háj.

Kľúčovými dielami výstavy ŠuňaWood sú dva priestorové objekty s názvom Mimézis, ktoré sú umiestnené v hlavnej lodi Synagógy. Vznikli ako priama reakcia na nelegálny výrub smrekového hája, ktorý na svojom pozemku kedysi zasadil umelcov pradedo. Po niekoľkých súdnych procesoch sa rodine podarilo drevo získať späť, avšak už len v podobe narezaných dosiek. Tie sa stali inšpiračným zdrojom a materiálom, s ktorým sa autor rozhodol pracovať. Za pomoci drevorytu postupne odtláčal štruktúru vlákien dreva na netkanú látku. Päťdesiatštyri desať metrových kusov odtlačkov bolo uložených do radiálneho tvaru, čím vznikol valcovitý objekt zavesený tesne pod stropom Synagógy a ktorý v konečnom dôsledku imituje jeden z vyrúbaných stromov. Druhý objekt, polovičnej veľkosti vznikol rovnakým spôsobom, no koncept jeho inštalácie priamo komentuje chladnú strojovosť a mechanickosť s akou bol les vyťatý. Mimézis diagonálne naklonený je poháňaný elektromotorom čím vzniká rotačný pohyb píly.

Okrem hlavných objektov sú súčasťou výstavy maľby a kresby, ktoré vznikli počas procesu výroby Mimézis. Výstava prezentuje tiež iné maľby a video zachytávajúce landartové dielo Domino, ktoré rovnako vzniklo v obci Šuňava.
Práce možno chápať aj ako priamu kritiku nelegálnych výrubov a klčovania lesov, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí. Výstava je pripomienkou nezastaviteľného cyklu v prírode a nášho zasahovania doň.

Jozef Pilát (*1992, Poprad)
V rokoch 2013-2018 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na Fakulte maľby, kde navštevoval ateliér pod vedením prof. Wojciecha Zubalu. V poslednom ročníku sa rozhodol zmeniť svoju špecializáciu na Umenie vo verejnom priestore pod vedením prof. Miroslava Duchowskeho. A v roku 2018 získal titul Mgr. art. Počas štúdiu absolvoval výmenný študijný pobyt n Univerzite umení v Berlíne, kde navštevoval Fakultu maľby v ateliéri prof. Valeria Favré. V rokoch 2015/2016 získal grant Talentov novej Európy a v 2016 čestné uznanie v Celopoľskej študentskej súťaži – Ulica Themersonów. O rok na to v 2017 si odniesol Štipendium ministra kultúry a kultúrneho dedičstva v Poľsku.