Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ENTROTOPIA 2.0

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Entrotopia je medzinárodný umelecký výmenný projekt medzi Helsinskou asociáciou umelcov (HTS) a občianskym združením Publikum.sk z Trnavy. Číslo 2.0 označuje poradie výstavy v rámci projektu, ktorý začal v Helsinkách a v auguste 2019 predstavil tvorbu šestice súčasných slovenských umelcov.

Titul výstavy: Entrotopia 2.0
Vystavujúci autori: Laura Beloff, Teemu Korpela, Pia Männikkö, Mari Mäkiö, Ville Mäkikoskela, Jukka Virkunen
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátorka: Dominika Chrzanová
Vernisáž: 6. 2. 2020 (Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 7. 2. (Pia) - 22. 3. (Ne) 2020
Otvorené: Ut-Pia 9.00-17.00, Ne 13.00-18.00
Komentovaná prehliadka výstavy za účasti kurátorky - 27.2.2020 (Št) o 17:00

 Výstava prezentuje tvorbu šiestich umelcov, ktorí sú členmi HTS – Helsinskej asociácie umelcov. Ide o mladšiu a strednú generáciu výtvarníkov, ktorí sa programovo venujú rozličným témam, no rámcovo zapadajú do kategórie umelcov s fokusom na percepciu priestoru a času.
Názov výstavy sa zároveň premieta do leitmotívu výstavného projektu. Spája v sebe zdanlivo tri odlišné pojmy. Utópia ako predstava dokonalého usporiadania spoločnosti, v ktorej by sme chceli žiť, dystopia, čiže jej presný opak a smerovanie k zániku a napokon entropia, fyzikálna veličina, ktorá súvisí primárne s termodynamikou, no rovnako sa ňou „meria“ neusporiadanosť či náhodnosť systému vo vesmíre. Prenesene v projekte ide o transformovanie našich predstáv o svete do fyzickej podoby a nachádzanie útechy v chaose a globálnom dystopickom stave spoločnosti, ktorému v súčasnosti čelíme.

Vybraní umelci pracujú s problémom vlastnej i kolektívnej identity a pamäte v kontexte svetoobčianstva; s osobnou i spoločnou históriou. Autori prezentujú diela vo formách priestorových inštalácií, objektu, maľby, sound artu a tiež u nás veľmi ojedinelého bio-artu, ktorý je založený na práci s biologickým materiálom (napr. vzorky molekúl či bunky organizmov).
Výstava v synagóge prezentuje jednu až tri realizácie od každého autora a je koncipovaná so zreteľom na budovanie kompaktného diela. To má reflektovať nielen tému výstavy, no takisto reagovať na priestor Synagógy a na fakt, že ide o loď v architektonickom slova zmysle. Aj preto je hlavnou myšlienkou metafora záchranného člnu, ktorý nie je sám osebe nutne vykúpením, ale vyvoláva viaceré existenčné otázky. Väčšina z prezentovaných diel priamo odkazuje na vodu ako symbol súčasnej „tekutej spoločnosti“. Globálna politika, svetový poriadok a zavedené pravidlá sú nehmatateľnou silou podobnou prúdu vody, ktorý so sebou strháva všetko vo svojom okolí a nie je možné mu uniknúť. Podobne ako voda sa aj spoločnosť kontinuálne formuje a stráca predchádzajúcu platnosť v okamihu zmeny. Niektoré prezentované diela sú priamym obrazom morskej hladiny alebo molekulárneho pôvodu sveta, prípadne využívajú vlastnosti a zvuky vody. Okrem toho sa práce vyjadrujú k histórii, k ľudskému uvažovaniu a podobe dnešnej civilizácie na základe rozhodnutí, ktoré počas storočí vykonala a tým sa obrazne „odplavila“ ďalej.

Dominika ChrzanováZoznam vystavujúcich umelcov:

Laura Beloff (*1964)
V roku 1989 nastúpila na University of Art and Design v Helsinkách, kde ukončila magisterské štúdium na katedre fotografie v roku 1995. Súčasne navštevovala doplnkové štúdium na Academy of Fine Arts na katedre médií (odbor priestor a čas). V roku 1996 odišla do USA na California institute of arts, kde získala Fulbrightovo štipendium v stupni magistra umenia na Kritických štúdiách a integrovaných médiách. Od roku 2006 do 2011 navštevovala Plymouth University, kde dokončila doktorandské štúdium. V rokoch 2002 – 2006 pôsobila ako profesorka na Art Academy v Osle, v rokoch 2009 a 2011 účinkovala ako hosťujúca profesorka na The University of Applied Arts vo Viedni. Do minulého roka pôsobila ako profesorka a vedúca doktorandského programu na IT University v Kodani.

Teemu Korpela (*1980)
Teemu Korpela získal v roku 2016 magisterský titul na Academy of Fine Arts v Helsinkách. Medzi rokmi 2001 až 2005 študoval výtvarné umenie na South Carelia Polytechnic a v roku 2014 získal štipendium od Leena Luostarinen Memorial Fund a tiež od Anita Snellman Foundation. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Fínskej umeleckej spoločnosti, Paulo Foundation a Museum of South Carelia. Žije a pracuje v Helsinkách a je členom Fínskej maliarskej únie a Asociácie helsinských umelcov.

Pia Männikko (*1971)
Jej štúdium sa začalo v rokoch 2005 – 2007 na Art School Maa vo Fínsku. Pokračovala na The Glasgow School of Art v Škótsku, kde študovala na katedre sochy a environmentálneho umenia a v rokoch 2010 – 2014 absolvovala magisterské štúdium v odbore socha na Finnish Academy of Fine Arts v Helsinkách. Je členkou viacerých asociácií: Asociácia fínskych sochárov; MUU – fínska multidisciplinárna umelecká asociácia; Asociácia helsinských umelcov. Jej tvorba je zastúpená v zbierkach galérie Kiasma, Štátnej fínskej umeleckej kolekcie a Fínskej umeleckej spoločnosti.

Mari Mäkiö (*1982)
V rokoch 2007 – 2010 študovala fotografiu na Aalto University, School of Art, Design and Architecture. V rokoch 2011 – 2012 navštevovala Hochschule für Grafik und Buchkunst v nemeckom Lipsku a svoje umelecké štúdiá ukončila v roku 2015 magisterským stupňom na Aalto University v Helsinkách, rovnako v odbore fotografie. Žije a pracuje v Helsinkách.

Ville Mäkikoskela (*1975)
Jeho umelecké štúdiá sa začali v rokoch 1995 – 1999, keď navštevoval Lahti Polytechnic / Institute of Fine Arts, odbor sochárstvo. V rokoch 1999 – 2001 pokračoval na svojej alma mater, tentoraz v pedagogickom štúdiu. Napokon v rokoch 2004 – 2007 ukončil magisterské štúdium na University of Art and Design v Helsinkách. Je členom Asociácie helsinských sochárov a Asociácie helsinských umelcov, ďalej je členom Art Stonework – Tattarisuo Stoneworkshop a Guild of Medallic Art vo Fínsku. Jeho práce sú v zbierkach Fínskej umeleckej spoločnosti, Fínskej štátnej zbierky, Wihuri Foundation a v súkromných zbierkach vo Fínsku a Nórsku.

Jukka Virkunen (*1986)
V rokoch 2011 – 2014 odcestoval do Južnej Ameriky, kde navštevoval Universidade Norte do Paraná v meste Londrina v Brazílii. Odkiaľ si odniesol bakalársky titul. Od roku 2018 študuje na Royal College of Art v Londýne v magisterskom programe. Jeho tvorba je ovplyvnená architektúrou v zmysle množstva vrstiev, materiality a budovania farebného priestoru. Je inšpirovaný mestským životom a ruchom. Jukka Virkkunen vystavoval v Anglicku, Fínsku a tiež v Brazílii.
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.