ZÁHADY ZÁHRADY
 
AUTORI: Janko Alexy – Ján Berger – Daniel Brunovský – Ján Hrnčiarik – Július Jakoby  – Viera Kraicová  – Gustáv Mallý – Juraj Martiška – Jana Nováková – Milica Podstrelencová – Maximilián Schurmann – Jozef Sušienka – Ester M. Šimerová –  Amalka Ľudmila Valenčíková
 
Termín výstavy: 24. 7. 2019 –  24. 11. 2019
Vernisáž výstavy: streda, 24. 7. 2019 o 17.00
Produkcia: Galéria umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja
Kurátorka projektu: PhDr. Zuzana Gažíková - SNG


Výstava Záhady záhrady prezentuje prístup 14-tich vybraných autorov od začiatku 20. storočia po súčasnosť  k problematike záhrady ako téme v rámci žánru krajinomaľby, či scéne pre príbeh, prostrediu navodzujúcemu atmosféru, ale aj ako k výtvarnému  problému či výzve. Táto jediná alternovaná repríza je uvedená v Galérii umelcov Spiša v rámci dramaturgického cyklu TÉMA.Výber projektu do výstavného plánu nie je náhodný, ako uvádza riaditeľka Galérie umelcov Spiša a autorka výstavnej dramaturgie Mgr. Lucia Benická: „Galerijná Záhrada umenia priamo korešponduje s výstavou, ktorá je krátkym exkurzom do slovenských dejín výtvarného vnímania „ostrovov zelene“. Výber diel a autorské zastúpenie, vrátane kurátorského prístupu, ponúkajú kvalitu v rámci tematicky zameraných projektov, uvádzaných našou galériou od roku 2013.“

Kurátorka PhDr. Zuzana Gažíková zo Slovenskej národnej galérie – Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku približuje východiská a koncept projektu: „Záhrada je špecifickým útvarom, umelo organizovaným výsekom krajiny.  Je vytvorená zásahom človeka a ako kreatívny počin môže byť sama umeleckým dielom. Záhrada sa neustále mení a vytvoriť ju tak, aby bola pekná nielen v okamihu vzniku, ale aj po uplynutí istého času, či v každom ročnom alebo dennom období, si vyžaduje veľkú dávku vedomostí, ale aj tvorivosti, predstavivosti.  Spočiatku záhrady vznikali preto, aby si človek ohradil kúsok z voľnej prírody, aby sa v ňom cítil bezpečne. Neskôr sa zakladanie záhrad začalo považovať za najvyššie umenie, v ktorom sa spájala architektúra so sochárstvom i maliarstvom. V mnohých kultúrach bola záhrada považovaná za akýsi obraz raja a venovali jej patričnú pozornosť. Dokonca jedným zo siedmich divov sveta sú práve záhrady.Vo výtvarnom umení býva záhrada často témou hodnou samostatného stvárnenia, či prostredím rámcujúcim iný žáner. Môže byť ale aj laboratóriom, v ktorom si umelci vytvárajú svoju krásu a ktoré im slúži pre odskúšanie a aplikovanie určitých výtvarných názorov, postupov, smerov a štýlov.“

Výstava je realizovaná vďaka spolupráci so SNG – Galériou Ľudovíta Fullu a Spoločnosťou Kolomana Sokola. Vzhľadom takmer k storočnému diapazónu zastúpených autorov sú prezentované diela nielen zo súkromných zbierok a majetku autorov, ale hlavne zo zbierkových fondov významných pamäťových inštitúcií na Slovensku: Slovenská národná galéria, Stredoslovenská galéria, Nitrianska galéria, Liptovská galéria P. M. Bohúňa, Považská galéria, Východoslovenská galéria. 

K výstave je vydaný originálny rovnomenný katalóg a edukatívna pomôcka − Sprievodca výstavou, ktorá poslúži ako doplňujúci informačný materiál tak pre dospelého návštevníka, ako aj pre školské skupiny.

► SPRIEVODCA VÝSTAVOU ◄

Miesto / kontakt: Galéria umelcov Spiša (GUS) – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Zimná 46, Spišská Nová Ves

www.gus.sk│FB: Galéria umelcov Spiša