Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

RETRO OPÄŤ V MÓDE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

RETRO OPÄŤ V MÓDE
Sú to len veci so spomienkami ?
T

Tvanie výstavy:
od 13. novembra 2019 do 31. januára 2020
Vernisáž výstavy: 12. novembra 2019 o 16.00 hod.
Usporiadateľ: Slovenské technické múzeum Košice

Expozícia prostredníctvom predmetov každodennej spotreby vráti návštevníkov výstavy do časov štyroch dekád pred zlomovým rokom 1989. Predmety dostupné bežne v obchodoch i nedostupné, na ktoré sa stálo v dlhých radoch pred obchodmi. Pomocníci v domácnosti - elektrické spotrebiče, televízor, rádio, gramafón, kazetový magnetofón, ktoré potešili ucho i oko dobovými šlágrami i filmami. Fotoaparátmi naši rodičia zachytávali rodinné i spoločenské udalosti, predovšetkým svojich ratolestí, fotografiami plnili albumy. Počítače neboli ešte samozrejmosťou každej kancelárie, „trónili“ tu písacie stroje, kopírovacie a preklepové papiere uľahčovali prácu nielen sekretárok. Servisy z umelej hmoty, najmä povestné lyžičky z NDR. Hračky, hry a leporelá pre deti. Zbieralo sa skoro všetko – zápalkové krabičky, servítky, podpivníky, vlajky, kalendáriky, pohľadnice, známky snáď zbieralo každé dieťa, nehovoriac o dospelých, ktorí tomuto koníčku podľahli na celý život. Odievanie sa nezávidelo, pretože bolo skoro uniformované, až na rifle z Tuzexu. Ako a kde sa trávili letné i zimné dovolenky. Aké noviny a časopisy sa čítali a aká bola reklama. Napriek tomu mnohé výrobky mali kvalitu i dizajn, ktorý Československu závideli i za hranicami.

Vďaka ústretovosti a nadšeniu priateľov, ktorí „prevetrali“ pivnice a komory, sa mohla výstava realizovať. Cieľom nebolo hodnotiť politickú situáciu za železnou oponou, ale prostredníctvom predmetov ísť proti času, oživiť spomienky na rodičov i prarodičov a pripomenúť si, že tešiť sa dalo i z maličkostí. Veríme, že osloví i mladú generáciu.


Vstupné do expozície, na výstavu:
- dospelí 2,00 €,  žiaci, študenti a dôchodcovia 1,00 €,
- deti do 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov zdarma

Na vernisáže a prednášky v popoludňajších hodinách vstup voľný!

Otváracie hodiny:
po - pi: 9:00 – 15:00 hod.
Prvá nedeľa v mesiaci od 10:00 do 17:00 hod.  - voľný vstup!

Na vernisáže a prednášky v popoludňajších hodinách vstup voľný!

Kontakt: Vysunutá expozícia História baníctva na Spiši, Multifunkčné energetické a banícke centrum, Nábrežie Hornádu 14, Spišská Nová Ves - 053/4297546, banicke.centrum.snv@gmail.comdana.rosova@gmail.com, 0911 849 131

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.