Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM

Hvezdáreň

Tomášovská 63
979 01 Rimavská Sobota
Slovensko

Telefón: +421 47 562 47 09
Fax: +421 47 562 47 09
E-mail: astrors@astrors.sk

www.astrors.sk

O nás

+ astropark hvezdárne pre verejnosť s možnosťou prehliadky modelov planétiek a arboréta pre všetkých milovníkov prírody.

Pri priaznivom počasí pozorovanie slnečných škvŕn a panorámy mesta ďalekohľadmi.

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote bola založená v roku 1975. 4.októbra 1977 bola daná do užívania jej prevádzková budova, ako prvá účelová budova hvezdárne na Slovensku. Pred založením hvezdárne nebolo v okrese takmer žiadne astronomické zázemie. Od 1.4. 1999 po zrušení regionálnych kultúrnych centier patrí organizačne do Krajskej hvezdárne v Banskej Bystrice ako jej pobočka.

Činnosť 
Popularizačná, vzdelávacia a metodická činnosť je zameraná na všetky vekové kategórie a typy škôl. Každoročne hvezdáreň usporiada okolo 250 akcií pre 10 tisíc návštevníkov. Okrem bohatej ponuky popularizačných a vzdelávacích programov (prednášky a cykly prednášok, besedy, tematické hodiny, pozorovania, filmy, video pásma, ekologické programy, praktiká , sústredenia a pod.), sú organizované aj súťaže: výtvarná - Vesmír očami detí, kvízová - Vesmír je náš svet, Kozmonautika, Príroda okolo nás, Let na planétu Mystery, Robinson roku 2000 a pod. Členom krúžkov sa poskytuje metodická pomoc, na požiadanie aj výjazdové pozorovania. V areáli hvezdárne sú poriadané letné astronomické tábory, praktiká a alternatívne školy. Krúžkom a spolupracovníkom je k dispozícii špecializovaná knižnica a videotéka. Odborná činnosť hvezdárne je zameraná na pozorovanie Slnka, nepriamu slnečnú rádioastronómiu; pozičné merania zákrytov hviezd Mesiacom a planétkami, vrátane expedičných pozorovaní dotyčnicových zákrytov; pozorovanie meteorov a komét, zatmení Mesiaca a pozorovanie nezákrytových premenných hviezd. V posledných rokoch sa hvezdáreň stala celoslovenským koordinátorom a spracovávateľom pozorovaní meteorov a pozorovaní dotyčnicových zákrytov hviezd Mesiacom. Výsledky odborných pozorovaní z oblasti pozorovania Slnka, meteorov a zákrytov sa publikujú nielen u nás ale aj v zahraničí (Solar Index Data Center, Solar Geophysical Data, International Lunar Occultation Centre, European Asteroidal Occultation Network, International Occultation Timing Association, International Meteor Organization a pod.). Sme oficiálnymi členmi IMO, IOTA, v rámci EAON sme národnými koordinátormi.
Významnejšie pozorovacie zahraničné expedície: úplné zatmenie Slnka 11.8.1999 (Fonyódliget, Maďarsko), pozorovanie meteorického roja Leonidy 1998 (Mongolsko), 1999 (Španielsko).

Vybavenie hvezdárne 
Pozorovacia technika je štandardná. V kupole s priemerom 5 m je Coudé refraktor 150/2250,
v samostatne stojacej, brigádnicky vybudovanej pozorovateľni s priemerom kupoly 5 m je refraktor 160/2450 , Cassegrain 350/4200 a protuberančný ďalekohľad 100/1200. Prenosné prístroje sú využívané aj pri verejných pozorovaniach a pozorovateľských expedíciách.
Prednášková sála s kapacitou 60 miest je vybavená audiovizuálnou a didaktickou technikou s možnosťou využívania veľkoplošnej projekcie a počítačových animácií, čo oceňujú najmä učitelia pri doplnkovej výuke žiakov a študentov.
Kapacita ubytovania v oplotenom areáli v UNIMO bunkách je 21 postelí, samostatné sociálne zariadenie, kuchynka, čo umožňuje organizovanie viacdenných kolektívnych podujatí. Rozsiahly areál dostáva v posledných rokoch vďaka brigádnickej aktivite pracovníkov parkovú úpravu s relaxačnými zákutiami (pergola, UFO-ohnisko, jazierko).
Od konca roku 1994 sídli v priestoroch hvezdárne sekretariát Slovenského zväzu astronómov amatérov www.szaa.sk.

Naše výstavy
Vesmír očami detí a mládeže 2013  
Výstava výtvarných prác detí v Gemerskom múzeu
Vesmír očami detí a mládeže 2012
Výstava výtvarných prác detí v rámci výtvarnej súťaže vo Hvezdárni v Rim. Sobote
Kamene z vesmíru
Výstavka rôznych druhov meteoritov – Hvezdáreň  v Rim. Sobote
Hvezdáreň
Tomášovská 63, 979 01 Rimavská Sobota
Telefón: +421 47 562 47 09
Email:

www.astrors.sk
qr
Elektronická vizitka
Ako funguje?

Zaradenie v kategórii

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.