Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Virtualtechsummit vol.3 odštartuje pravidelnú diskusnú reláciu (za) Horizont udalostí.

V prvej časti sa bude diskutovať o reštrukturalizácii hospodárstva centrálnych ekonomík v zmysle stabilných princípov.

Pandémia koronavírusu napadla zdravie obyvateľov, zároveň však v základoch otriasla aj samotnou ekonomikou. Okrem extrémnej senzibility služieb sme pocítili aj výraznú ekonomickú nestabilitu a z nej plynúcu nesebestačnosť krajín. Tieto faktory sú typické najmä pre centrálne európske krajiny, ktoré sa vplyvom svojho výrazného globálneho napojenia stávajú „závislými“ na exporte. Cestou k zastabilizovaniu týchto krajín môže byť aj reštrukturalizácia hospodárstva, o ktorej krokoch sa na pravidelnej diskusnej relácii s názvom (za) Horizont udalostí budú rozprávať poprední odborníci z Česka a zo Slovenska.v pondelok 29. júna 2020 o 9:30 hod. budú elitní odborníci z Českej republiky a Slovenska diskutovať o budúcnosti ekonomík centrálnej Európy. Práve tie sú totiž tými, ktoré sa napriek svojej centrálnej polohe v srdci Európy dostávajú na jej okraj. „Výhodou každej krízy je, že poukáže na silné, aj na slabé stránky krajiny. A hoci sa o rizikách malej otvorenej ekonomiky akou je Slovensko a Česko charakteristické diskutuje už dávno, jej skutočné nebezpečenstvo nám ukázala až pandémia koronavírusu. Makroekonomický kontext a naviazanosť na svetové trhy so sebou síce nesú silnú víziu zisku a prosperity, po nedávnych skúsenostiach je však na mieste otvoriť aj otázku podpory lokálnej ekonomiky. Budovanie jedinečnosti, dosahovanie dlhodobej udržateľnosti a hospodárskej sebestačnosti krajín je to, čo dnes verejnosť vníma ako najväčšiu istotu,“ hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Virtualtechsummit vol. 3 organizuje.

Virtualtechsummit vol. 3 - (za) Horizont udalostí bude už treťou zo série virtuálnych krízových konferencií, ktorých spoločnou témou je COVID-19, ktorou myšlienková platforma Techsummit Events® odštartuje nový formát v podobe pravidelných diskusných relácií. Vo virtuálnom štúdiu sa tentokrát stretnú elitní odborníci z ČeskaSlovenska a napriek tomu, že z pohľadu organizátora ide o historicky najmenší konferenčný formát, celkovo mu pripisuje najväčší význam. Diskusná relácia bude pozostávať z jediného diskusného panela s názvom Reštrukturalizácia prístupov: Inovatívna ekonomika v srdci Európy?! a jej cieľom bude otvoriť viacero dôležitých otázok, ktorých vyriešenie môže budúcu pozíciu Česka a Slovenska posunúť vpred veľmi výrazným spôsobom.

Dôležitých otázok, ktoré budú predmetom diskusie, je hneď niekoľko. Ako sa centrálne ekonomiky vysporiadajú so svojou "závislosťou" na exporte? Aký scenár nás čaká pod vedením súčasnej vlády? Dokáže našu krajinu viesť tak, aby sme dokázali konkurovať vyspelým európskym krajinám? Stane sa prioritou podpora vedy a výskumu, ktorá môže šikovným Slovákom otvoriť dvere do sveta uplatnenia a úspechu na zahraničnom, no hlavne na aktuálne tak dôležitom domácom trhu?

Jedným zo spíkrov, ktorí budú o týchto témach diskutovať, je aj ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikoš, ktorý vidí zvládnutie situácie zo strany vlády ako nedostatočné. „Rozdiel medzi medicínskymi a ekonomickými dôsledkami je príliš veľký. Slovensko potrebuje taký krízový štáb, ktorý by pomohol vláde pripraviť jasnú víziu a stratégiu prechodu na ekonomiku ťahanú inováciami s plánom inštitucionálnych, legislatívnych a organizačných opatrení potrebných na realizáciu takejto vízie a stratégie,“ poznamenal Mikloš.

V procese transformácie hospodárstva má totiž nezastupiteľné miesto aj veda a výskum. No kým vyspelé krajiny Európy vedu a výskum podporujú, na Slovensku sú za účelom ich podpory vyhradené stále menšie prostriedky. V akom stupni inovačného spektra sa teda nachádzame? Vieme náš potenciál presadiť na domácom či zahraničnom trhu? Aký scenár nám hrozí, ak neurobíme zmenu? „Vyspelé európske krajiny napredujú enormnou rýchlosťou. Slovensko nielen, že nestíha, my doslova padáme. Už nemáme čas. Ak okamžite nezačneme konať, tak síce zostaneme sympatickou krajinou pod Tatrami, ale navždy budeme len montážnou linkou pre Nemecko,“ uviedol sociológ Michal Vašečka z Bratislava Policy Institute.

Vhodné a nevyhnutné je preto naše hospodárstvo diverzifikovať. Otázkou je, aké nevyhnutné kroky musíme urobiť teraz, aby sme o niekoľko rokov neskončili ako dedina Európy? Dôležité je uvedomiť si, že ekonomická situácia sa v našich krajinách odvíja od politickej scény. „Dosiahnutie konkurencieschopnosti nie je možné bez projektov spolupráce verejného a súkromného sektora, a to nielen na celoštátnej, ale aj na regionálnej a lokálnej úrovni,“ uviedla Karin Kubelková, hlavná analytička a vedúca oddelenia Českej hospodárskej komory.

Okrem spolupráce verejného a súkromného sektora je dôležitá aj dlhodobosť v rozhodnutiach, ktoré vláda robí. Otázne je, či sa dokáže pozerať aj za horizont udalostí a posunúť tak hospodársku víziu k lepšej budúcnosti. A na tú sa pri momentálnej situácii treba pozerať aj cez citeľnú finančnú podporu. „Do zmiernenie dopadov koronakrízy potrebujeme investovať poriadny balík peňazí. Napríklad, v celom „nešťastí koronakrízy“ je najväčším „šťastím“ to, že Česko je ekonomicky silno previazané práve s krajinami, ktoré neváhajú svoju ekonomiku podporiť. Dokonalým príkladom môže byť Nemecko, ktoré si na boj s koronavírusom požičalo zhruba jednu celú českú ekonomiku,“ poznamenal Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Funds. V súvislosti s investovaním na území Slovenska však dostáva obrovský význam otázka, ako sa na investovanie dokážeme pozerať s perspektívou, ak sme sa naň tak nedokázali pozerať ani doteraz? Ako chceme efektívne investovať miliardy eur z Európskeho fondu obnovy, ak nám čerpanie eurofondov doteraz spôsobovalo tak obrovské problémy?

Tieto a mnohé ďalšie zaujímavé otázky budú predmetom diskusie (za) Horizontom udalostí, ktorá sa bude konať už v pondelok 29. júna. Zúčastniť sa jej môžete online, nezabudnite však, že počet miest je limitovaný. Najlepšie preto urobíte, ak si svoje miesto na diskusnej relácii rezervujete ešte dnes. Prihlásiť sa môžete TU.

Okrem aktuálnej nádielky dôležitých tém, ktoré Techsummit Events® poskytne svojim divákom vo forme pravidelnej diskusnej relácie, sa môže verejnosť tešiť aj na ďalší z pripravovaných formátov. Od 21. do 25. septembra 2020 totiž organizátori pripravujú špeciálny formát s názvom Finweek, prvú 4 dňovú konferenciu, kde sa okrem financií, ktoré sa ocitli v kríze, rozprúdi debata aj o našej finančnej gramotnosti či témach z Fintech prostredia. Súčasťou diskusií bude aj Investsummit o investičných príležitostiach v krízovom období, v rámci ktorého sa odborníci pozrú aj na to, kto z tohto výrazne zmeneného sveta financií nakoniec vyjde ako víťaz. Na príprave konferencie organizátori ešte len pracujú, o všetkých dôležitých informáciách však budú verejnosť včas informovať. 

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.