Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

ĎAKUJEME ZA FANTASTICKÚ ATMOSFÉRU NA KONCERTOCH SLOVENSKEJ KRČMY, IDE ALE O VIAC

3. – 16. februára 2020, 150 umelcov v 100 krčmách Slovenska
 
Pôvodne sme dúfali, že sa zapojí aspoň zopár krčiem a zopár kapiel. Napokon sa zo Slovenskej krčmy stala, čo sa týka počtu jednotlivých vystúpení, akcia porovnateľná s Pohodou. Počas uplynulých dvoch týždňov odohralo 150 kapiel v rámci 114 podujatí v 100 krčmách naprieč celým Slovenskom takmer 200 vystúpení. Atmosféru koncertov ste mohli v piatok sledovať aj prostredníctvom unikátneho živého prenosu postupne zo všetkých krčiem, pričom prenos spolu s nami šírili aj Aktuality.sk, Týždeň, Denník N, NOIZZ, Artforum, Hudba.sk či stránka ZOMRI. Práve v piatok do jednej z krčiem zavítala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Čo je ale podstatné, všetky zapojené krčmy, umelci, kapely a najmä návštevníci koncertov ukázali, že väčšina návštevníkov krčiem na Slovensku nie sú rasisti a nestotožňujú sa s fašistickými názormi.


 
Festival Slovenská krčma sa skončil, no jeho odkaz ostáva. Nesúhlasíme s delením občanov na kaviareň a krčmu. Chodíme do jedných aj do druhých a v krčmách i kaviarňach stretávame úžasných ľudí. Všetci, ktorí sa zapojili, zahrali či prišli, odkázali bývalému premiérovi i ex-poslancovi, čo si myslia o ich videní sveta. Sú rôzne spôsoby, akými môžeme odmietnuť šírenie nenávisti a rasizmus. My sme zareagovali tak, ako vieme – zorganizovali sme koncerty, i keď v tomto prípade sme ich skôr dohodli a organizovali si ich už samotní krčmári a umelci. Aj preto všetkým patrí veľká vďaka. Postupne budeme pridávať na event Slovenskej krčmy ďalšie články, fotky a videá z koncertov.


 
Osem koncertov videl ako návštevník i muzikant (VBPS, Bez ladu a skladu) autor nápadu zorganizovať Slovenskú krčmu Michal Kaščák, ktorý svoje dojmy zhrnul takto: „Vážim si každého, kto sa akokoľvek zapojil. Toľko nadšenia a vzájomnej pomoci sa vidí málokedy. Obzvlášť si vážim krčmy – my muzikanti prídeme na jeden večer, krčmy ale ostávajú na mieste. Som rád, že je na Slovensku toľko odvážnych ľudí. Páčilo sa mi, že sme mali zastúpenéstaré i mladé kapely, od klasiky po tvrdý metal, muzikantov z celej krajiny, obdivujem odvahu sólo muzikantov, ktorí sa postavia v krčme a hrajú. Zažili sme veľa silných momentov, spomeniem vyberanie „do šiltovky“ v Námestove, kde sa na opravu zničeného židovského cintorína vyzbieralo medzi oravskými pankáčmi 200 €. Ďakujem všetkým, verím, že rasistom a fašistom nedovolíme ovládnuť našu krajinu – a samozrejme ani jej kaviarne ci krčmy.“

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.