Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

URBANSUMMIT 2019: Prvý festival, ktorý Bratislave prináša návrhy riešení aktuálnych mestských otázok

Druhý ročník úspešnej konferencie určenej všetkým Bratislavčanom prináša okrem dňa plného aktuálnych otázok a odpovedí o našom hlavnom meste, aj množstvo zaujímavých noviniek a workshopu.O čom je Urbansummit?

Tohtoročný Urbansummit nadviaže na úspešný prvý ročník festivalu, ktorý ocenia najmä bratislavskí obyvatelia, aktívni ľudia a samosprávy. Rozdelený je na dve hlavné časti. Tou prvou je festivalová časť, ktorá sa uskutočnila 7. novembra a jej súčasťou bol workshop na tému “Posilnenie obehového bio hospodárstva v mestách”. Druhá, konferenčná časť, sa bude konať už 27. novembra v unikátnych priestoroch SNG Berlinka a bude sa zameriavať na diskusie odborníkov o témach života v našom hlavnom meste. Tešiť sa môžete na 30 rečníkov, 120 účastníkov a 6 diskusných panelov. To všetko pod jednou strechou. Všetky podnety, návrhy a tipy budú odborne spracované v publikácii „Návrhy pre Bratislavu“. Každý názor môže viesť k zlepšeniu kvality života v našom hlavnom meste.

Aktuálne témy, na ktorých záleží

Otváracia diskusia s názvom “Mestské aktivity za posledný rok” zhodnotí všetky zmeny a naštartované procesy jednotlivých mestských častí Bratislavy. Vyhýbať sa nebudú ani otázke parkovacej politiky a nepodareným projektom. K slovu sa dostanú aj neziskové organizácie a združenia, ktoré odprezentujú svoje aktivity a zhodnotia spoluprácu s mestom. Urban summit prinesie aj prezentáciu otvorených foriem financovania, ktoré môže NGO sektor využiť. 

Keďže v Bratislave existujú lokality, ktoré si občania spájajú s pocitom ohrozenia, diskusia na tému “Bezpečnosť v meste” bude hovoriť o možnostiach jej zvýšenia. Medzi pozvanými bude aj Robert Watts z Londýna, ktorý prezradí, ako v anglickom hlavnom meste pomohol koncept urban security vysporiadať sa s kriminalitou mladistvých v londýnskych uliciach. Okrem zahraničného rečníka sa bratislavskí odborníci a kompetentní zástupcovia budú vyjadrovať k otázke, či má mesto pripravený koncepčný prístup, alebo budú postačujúce parciálne zásahy. O svoje skúsenosti a návrhy riešenia sa príde podeliť starosta MČ Bratislavy - Vrakuňa, Vladimír Ondrejička z inštitútu manažmentu STU Bratislava, bezpečnostný analytik, Radovan Braník a Juraj Zábojník a námestník mestskej polície Hlavné mesto SR Bratislava, Marek Gajdoš.

Jednou z horúcich tém je priestor stanice Bratislava Filiálka a jej okolia. V rámci diskusie “Brownfieldy” kde otvoríme aj otázku zanedbaných a nevyužívaných území, ktoré môžu ostať v polohe „premárnených rozvojových šancí“ sa o tejto lokalite prídu porozprávať takmer všetky zúčastnené strany, medzi ktoré patrí Jozef Veselka, námestník Generálneho riaditeľa pre investície ŽSR, starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, Erika Horanská za Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Jarmila Húsenicová z katedry architektúry STU Bratislava a architekt Branislav Kaliský. Inšpiráciou pre diskutujúcich bude aj návšteva Jaroslava Kacera, ktorý spolupracoval pri brownfield projekte v meste Brno.

Pripravenosť miest na neistú budúcnosť celého sveta je kľúčová. Ako je však Bratislava pripravená na klimatické zmeny súvisiace s otepľovaním, teda zvýšené množstvo zrážok? Akým spôsobom sa to dotýka kvality vody? Generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš príde porozprávať o vode, jej zložení v Bratislave a či jej zásoby budú dostatočné aj pre naše deti a vnúčatá. Diskusiu doplnia odborníci na problematiku Zuzana Hudeková, projektová expertka v oblasti zelenej infraštruktúry MČ Bratislava - Karlova Ves, Eva Streberová z Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy, Vladimír Rak zo SHMÚ a ďalší odborníci v téme.

Celá konferencia bude uzatvorená najproblematickejšou témou  a to témou bratislavskej dopravy. Ako sa posilní mobilita občanov? Na aké opatrenia by sa mali pripraviť? Odpovede na nielen tieto otázky vám prinesú starosta MČ Bratislava - Petržalka Ján Hrčka, dopravný analytik Jozef Drahovský, Vladimír Tóth z Dopravného podniku Bratislava. O čo najlepšie zodpovedanie Vašich otázok sa postará aj generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, Zuzana Horčíková, Jozef Veselka zo ŽSR, Peter Bánovec, riaditeľ sekcie dopravy Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy, Tibor Schlosser z Katedry dopravných stavieb, STU Bratislava a Karol Martinček, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.Slovom organizátora

„Som veľmi hrdý, že sa nášmu tímu podarilo zorganizovať druhý ročník pre všetkých zapálených „mestotvorcov“. Druhý ročník konferencie sa snažíme prepojiť stakeholderov, ktorí spolu rozhodujú o našom meste. Chceme, aby si pomocou diskusie vymenili svoje názory, plány do budúcna a prípadne pobrainstormovali o riešeniach, ktoré zlepšia život v našej milovanej Bratislave. Máme pripravených niekoľko nosných tém, ktoré prezradia, ako sa naše mesto zmenilo za posledný rok a aké má vyhliadky do budúcna. Všetky podnety, návrhy a tipy budú odborne spracované v publikácii „Návrhy pre Bratislavu“. Každý názor môže viesť k zlepšeniu kvality života v našom hlavnom meste.

Prekvapením eventu je aj prvý ročník súťaže “Bratislavský urbánny projekt roka”. Každá mestská časť bude môcť nominovať top projekty, ktoré budú v hre o cenu poroty a cenu verejnosti, a zároveň by mala vznikať spolupráca, respektíve zdieľanie dobrej praxe z jednej mestskej časti do druhej. Veľmi si vážime podporu našich partnerov a aj každý jeden názor, ktorý na konferencii zaznie, aby sme spoločne vytvorili príležitosť pre posun vpred pre Bratislavu. Ďakujeme.”
povedal Davy Čajko, CEO a founder konferencie Urbansummit.

Myšlienka zrodu tohto eventu sa objavila u nezávislého “think tanku” plného aktívnych ľudí a organizácií. Vystupujú pod značkou Techsummit Events a sú autormi mnohých veľkoformátových konferencií, ako napríklad Fintechsummit, prevádzkujú coworking Smart City Hub a odštartovali iniciatívu Obchodná ulica a okolie. Ich cieľom je prostredníctvom konferenčného formátu prepojiť ľudí a zodpovedné strany tak, aby spoločne vytvorili prostredie pre hľadanie riešení a ich následnú efektívnu aplikáciu. Priamo na evente tak vznikajú spolupráce, ktoré môžu kompetentní využiť v prospech samotnej tvorby mesta.

Konferencia Urbansummit by nebola tým, čím je vďaka spolupráce s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky a podpore všetkých kľúčových partnerov:

Hlavní partneri: Antik Telecom, Železničná spoločnosť Slovensko

Vedľajší partneri: Bratislavská vodárenská spoločnosť, ŽSR, Dopravný podnik Bratislava, Bratislavská integrovaná doprava

Podporovatelia: Bratislava - Staré mesto, ECM ECO Monitoring, SHMÚ, BIOVOICES, STU Bratislava, Anwell, sli.do, INCELL.


Nepremeškajte túto jedinečnú príležitosť a príďte sa zapojiť do diskusií, ktoré budú riešiť najaktuálnejšie mestské otázky. Veď predsa každý názor je dôležitý a môže pomôcť Bratislave posunúť sa vpred.

Pre neziskové organizácie, občianske združenia, študentov a aktívnych občanov je účasť bezplatná. Lístky si môžete kúpiť >> TU <<. 

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.