Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Európska noc výskumníkov prinesie do Bratislavy 15-ročného experta na umelú inteligenciu, ale aj americkú astronautku

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 27.9.2019, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-populárnemu podujatiu v Európe – Európskej noci výskumníkov. V Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach priblížia žiakom, študentom, ale aj dospelým fanúšikom vedy stovky vedcov Život ako ho (ne)poznáme.


 
Už 13. ročník najväčšieho vedecko-popularizačného podujatia prinesie návštevníkom v piatich regiónoch nielen možnosť rozprávať sa s vedcami, ale si aj opäť vyskúšať zaujímavé experimenty, ovládanie robotov, či rôznych prototypov technologických noviniek. „Program prinesie zaujímavé ukážky a prednášky nielen pre deti a mládež, ale aj pre rodičov. V Bratislave si môžu práve rodičia vypočuť prednášku napríklad aj o tom, či nás bude už čoskoro liečiť umelá inteligencia,“ dopĺňa Daniel Straka, riaditeľ o.z. Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie (SOVVA).


 
V Bratislave si návštevníci budú môcť vypočuť viaceré prednášky zahraničných vedcov a odborníkov. Okrem iného napríklad aj prednášku „I am in AI: Future of Artificial Inteligence“ 15-ročného Tanmaya Bakshiho, kanadského odborníka na umelú inteligenciu a strojové učenie. Jeho vášeň pre vývoj algoritmov a prácu so strojovým učením ho viedli k aplikovaniu tejto technológie primárne do oblasti vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. „Jeho Youtube kanál Tanmayteaches odoberá viac ako 300 000 užívateľov. O téme UI prednáša aj na konferenciách TED a spolupracuje s poprednými svetovými spoločnosťami zaoberajúcimi sa využitím umelej inteligencie,“ vysvetľuje D. Straka.
 
Fanúšikovia vesmíru a vesmírneho cestovania by zase nemali zmeškať prednášku Mary Ellen Weberovej, americkej astronautky, ktorá sa zúčastnila misií Discovery a Atlantis. „Našim návštevníkom priblíži skúsenosti a zážitky z týchto vesmírnych misií, ako aj pohľad človeka, ktorý je súčasťou poradného orgánu riaditeľa NASA, na budúcnosť vesmírnych ciest a celého vesmírneho výskumu,“ spresňuje D. Straka.
 


V rámci viac ako 244 vedeckých stánkov, a 45 prednášok a workshopov po celom Slovensku bude návštevníkom k dispozícii približne 1600 vedcov. Aj vďaka nim si budú môcť vyskúšať napríklad ovládanie robotov, a to v Bratislave v stánku organizátorov súťaže RoboRAVE Slovakia, o.z. AMAVET. V Banskej Bystrici si zase budú môcť pozrieť a diskutovať s vedcami na tému, ako sa využíva umelá inteligencia na odhaľovanie falošných profilov na sociálnych sieťach, či pri zisťovaní manipulácií volieb. Detailný program Európskej noci výskumníkov 2019 v jednotlivých mestách alebo v regióne môžete nájsť na www.nocvyskumnikov.sk. Okrem toho je v každom meste pripravený špeciálny program, vedecké workshopy či súťaže, ktoré sú prispôsobené rôznym vekovým kategóriám návštevníkov. „Teší nás, že aj minulý rok tvorili viac ako polovicu zo 160-tisíc návštevníkov žiaci a študenti. Veríme, že tento rok pritiahne Európskej noci výskumníkov vďaka zaujímavej ponuke minimálne rovnaké množstvo mladých ľudí, ale aj ich rodičov,“ dopĺňa Martina Šinková, projektová manažérka podujatia.
 
Návštevníci sa budú môcť s vedcami porozprávať nielen o samotných experimentoch, ale aj o tom, prečo ísť študovať technické smery a prípadne robiť vedu. „Napriek podmienkam, v ktorých sa veda na Slovensku robí, máme veľa šikovných vedcov, ktorí patria vo svojich oboroch medzi špičku,“ pozýva D. Straka.

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.