Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Sloboda pohybu: Akcia solidarity s ľuďmi na úteku, ktorí zahynuli v Stredozemnom mori

Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnú pre útek z krajiny pôvodu na ceste do Európy zomiera a platí tak každý rok za nezodpovedný prístup európskych vlád tú najvyššiu cenu. Len počas minulého leta bolo nahlásených 1200 ľudí, ktorí sa utopili alebo sú nezvestní. Tisíce ľudí boli zadržané a transportované späť do krajín, odkiaľ ušli, kde čelili svojvoľnému zadržaniu, násiliu a zneužívaniu. To je realita dnešnej Európy, ktorá doposiaľ nebola schopná vytvoriť bezpečné legálne cesty pre ľudí na úteku. Amnesty Slovensko sa v spolupráci s umelcom Adamom Englerom rozhodla sériou solidárnych verejných akcii a diskusií upozorniť verejnosť na situáciu ľudí na úteku a na hrubé porušovanie ľudských práv ku ktorému dochádza.


 
Umenie vo verejnom priestore a diskusia
 
Ľudia smerujú do Európy z rôznych dôvodov, niektorí utekajú pred prenasledovaním alebo vojnou, iní pred pretrvávajúcou chudobou alebo stále sa zhoršujúcimi environmentálnymi podmienkami.
 
Podujatia s názvom Sloboda pohybu sa uskutočnia v piatich slovenských mestách v mesiacoch máj a jún. Akcie budú prebiehať celý deň; predpoludním formou vzdelávacej aktivity pre mládež o právach ľudí na úteku. Následne sa v spolupráci so študentami a študentkami a umelcom Adamom Englerom na verejnom priestranstve vytvorí umelecká inštalácia s menami ľudí, ktorí zahynuli počas cesty cez Stredozemné more.

Autor diela, umelec Adam Engler, o inštalácii povedal: “Ide o intervenciu do verejného priestoru, kde kontakt s inštaláciou poskytuje podnety na uvažovanie o hodnote vlastnej slobody pohybu a o slobode pohybu iných. Význam diela sa rodí v dialógu diela s divákom. Interakcia s dielom je jeho významnou charakteristikou.”
 
Aktivistický deň bude zakončený premietaním záznamu z verejnej akcie nasledované diskusiou na tému migrácie a ľudí na úteku. Diskutovať budú autor inštalácie Adam Engler, kampaňová koordinátorka Amnesty Slovensko Natália Šmídová a odborníci a odborníčky na tému migrácie a utečenectva; reportér Andrej Bán, riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová, riaditeľ Slovenskej humanitnej rady Peter Devínsky a aktivista Marek Kapusta. Diskusie moderuje riaditeľ Amnesty Slovensko Rado Sloboda.
 
Prvé zo série podujatí bude v pondelok 6. mája 2019 od 17:30 v Košickej Tabačke. V tom istom týždni sa uskutočnia aj podujatia v Liptovskom Mikuláši ( vo štvrtok, 9. mája 2019 o 17:30) a v Žiline ( v piatok, 10. mája 2019 o 17:30).
 
Otvorený list ministrovi Lajčákovi
 
Súčasťou akcie Sloboda pohybu je aj otvorený list ministrovi Zahraničných vecí a európskych záležitostí, Miroslavovi Lajčákovi, v ktorom Amnesty International Slovensko apeluje na prijatie politík, ktoré ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy zaručuje bezpečné legálne cesty cez Stredozemné more do Európy. Amnesty taktiež apeluje na prijatie a reformu systému zdieľanej zodpovednosti v rámci štátov Euróspkej únie.
 
Viac o stanovisku Amnesty International si môžete prečítať vo výskumnej správe Between the devil and the deep blue sea

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.