Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Daruj Úsmevu nový Impulz!

Znovuotvorené Kino Úsmev ponúka Košičanom od júna 2016 to najlepšie z filmovej produkcie, premiéry s tvorcami, prednášky, diskusie, čítania, koncerty aj výstavy. Pre ešte lepšie fungovanie mu ale chýba druhá kinosála - Kino Impulz. Nadšenci filmového umenia zo združenia Cinefil sa ju rozhodli zrekonštruovať a na dofinancovanie celej premeny rozbiehajú crowdfundingovú zbierku, do ktorej môžete prispieť aj vy.Kino Úsmev disponuje krásnou 300-miestnou sálou, ktorá je využívaná na maximum. Pre potreby kina v 21. storočí však jedna veľká kinosála nestačí. Rôznorodosť programu, pravidelné premietania klubových a artových titulov, možnosť premietať študentské filmy a experimentálenejšie formáty, to všetko si žiada ešte jednu sálu, ktorá umožní poskytovať v Úsmeve bohatší program a zabezpečiť väčšiu finančnú udržateľnosť mestského kina a jeho schopnosť prežiť v konkurencii multiplexov. Nemalé náklady na chod, údržbu a opravy sto rokov starej budovy čiastočne financujú príjmy z kaviarne kina, investíciu do novej infraštruktúry však nedokážu pokryť.

Združenie Cinefil sa preto rozhodlo pustiť do finančne náročnej investície, ktorej celkové náklady sú približne 30 000 €. Dve tretiny nákladov tvorí vlastný vklad združenia a zvyšných 10 000 € by chceli dofinancovať práve verejnou zbierkou. Crowdfundingová kampaň sa spúšťa v pondelok 12. novembra na portáli hithit.com a za svoj finančný príspevok môžete získať viacero zaujímavých a originálnych odmien - autorský plagát či plátenú tašku s logom nového Impulzu, netradičnú prechádzku po zaniknutých kinách so známym košickým sprievodcom Milanom Kolcunom alebo účasť na otvorení nového kina v apríli 2019, romantický večer pre dvoch s filmom a vínom či festivalové cinepassy na Art Film Fest Košice.

LINK na kampaň: http://bit.ly/impulzkinoČo je Kino Impulz?

“Impulz bola kedysi malá, 20-miestna “videosála” v Kine Úsmev, ktorej červené sedačky a umelé kvety na prekvapivo bielych stenách si ešte možno mnohí pamätajú. Uvádzačky v rovnošate vám pred filmom doniesli čaj či kávu zadarmo, premietali sa rôzne béčkové filmy. V roku 2016, keď združenie Cinefil prevzalo budovu kina, kinosála Impulzu bola už len miestnosť bez využiteľného vybavenia”, priblížil situáciu riaditeľ Kina Úsmev Lukáš Berberich. Filmoví nadšenci chcú kinu Impulz prinavrátiť pôvodnú funkciu a obnoviť jeho zašlú slávu. Na pomoc si opäť prizvali architektonické štúdio zerozero, s ktorým spolupracovali už na znovuotvorení kina (nominácia na Cenu Cezaar 2018 za fasádu a exteriér Kina Úsmev). Architekti vytvorili návrh novej sály s kapacitou 20 miest na sedenie, s pohodlnými sedačkami, moderným technologickým vybavením a vesmírnymi stenami. “Steny budú perforované a podsvietené, takže budú predstavovať pulzujúceho živočícha, samotné čierne srdce Kina Úsmev. Veríme, že našim divákom, poskytneme ešte väčší komfort a intenzívnejšie filmové zážitky”, doplnil Berberich.Združenie Cinefil

Je kolektív filmových nadšencov, ktoré od roku 2016 prevádzkuje Kino Úsmev v Košiciach. V roku 2012 v Košiciach prestalo fungovať posledné kamenné kino v centre mesta, Kino Úsmev, v ktorom sa premietalo od roku 1929. Kinokultúra v Košiciach sa presunula do multiplexov v obchodných centrách. Ako milovníci filmu a klasických kín sa s tým “cinefiláci” nedokázali zmieriť a vypracovali projekt Kino Úsmev - Centrum audiovizuálnej kultúry. Projekt v rozpätí 15 rokov navrhoval postupne vytvoriť a prevádzkovať digitalizovanú kinosálu, kaviareň, ateliéry a filmové štúdio. Začalo sa dlhé vyjednávanie s vedením mesta Košice o prenájme opusteného Úsmevu a po troch rokoch sa im v r. 2015 podarilo získať kino od mesta na 15 rokov za symbolický prenájom (1€/ročne) s tým, že sa zaviazali kino zrekonštruovať a premeniť ho na plánované Centrum audiovizuálnej kultúry. V júni 2016 sa v Úsmeve spustila denná prevádzka s rekonštruovanou kaviarňou a digitalizovanou kinosálou. Okolo kina sa vznáša veľmi silná aura podpory od verejnosti, divákov a štamgastov. Úsmev sa stal malým centrom Košíc.

www.usmev.skFacebookTwitterInstagram

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.