Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

NAJNOVŠÍ FILM PAWŁA PAWLIKOWSKEHO V NAŠICH KINÁCH

Filmová prehliadka PROJEKT 100 už pravidelne prináša najočakávanejšie artové tituly roka. Inak tomu nie je ani tento rok. Za jeden z jej najväčších vrcholov môžeme bezpochyby označiť film Studená vojna. Po oscarovej Ide sa tak poľský režisér Paweł Pawlikowski vracia do slovenských kín s ďalším dychberúcim čiernobielym titulom.V roku 2013 prišla do filmového sveta IDA. Na začiatku nenápadný titul Pawła Pawlikowskeho, ktorý neštartoval svoju cestu na žiadnom veľkom festivale, sa stretol s nečakaným úspechom. Film získal Oscara, cenu BAFTA, Európsku filmovú cenu a ďalších , spolu viac ako 60, ocenení po celom svete. Jeho ďalší režisérsky počin bol teda prirodzene veľmi očakávaný. Prvé reakcie hovoria, že nesklamal. STUDENÁ VOJNA mala premiéru tento rok na festivale v Cannes. Už odtiaľ si Pawlikowski odniesol cenu za réžiu.

STUDENÁ VOJNA je milostným príbehom. Odohráva sa na pozadí udalostí v období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy a je osudovej láske speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu. Nehovorí teda len o vzťahu dvoch ľudí, hovorí o dobe, jej premenách a formovaní krajiny. „Důležité je pochopit, že kombinace formálni čistoty, promyšlené hudobné draturgie a morální ambivalence nám o nás jako přeživších 20. století v krvavém středoevropském prostroru říka víc, než Idin ušlechtilý příbeh,“ píše Přemysl Martinek ,umelecký riaditeľ MFFK Febiofest v zvláštnom vydaní Film.sk k PROJEKT 100│2018.
 
Aj na Slovensku sa už film stretol s prvými úspechmi. Na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch si odniesol až dve ceny – Meeting point Europe a Cenu divákov. Asociácia slovenských filmových klubov film zaradila do prehliadky PROJEKT 100│2018 a uvedie ho do kín už od štvrtka 4. októbra.
 
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.