Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Česko-slovenský Cirkus Rwanda sa chystá na svetovú premiéru a prichádza s prvým trailerom

Ako to dopadne, keď perfekcionistická Európa narazí na spontánnu Afriku? A keď sa českí umelci pustia do tvorby s rwandskými kolegami? Vzídu z tohto stretu víťazi či porazení?

Aj o tomto rozpovie nový česko-slovenský dokumentárny film Cirkus Rwanda, ktorého svetová premiéra sa odohrá už 1. júla 2018 na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v sekcii Zvláštne uvedenie za osobnej účasti celého súboru rwandských umelcov. Slovenskí diváci si film budú môcť pozrieť v domácej premiére počas festivalu Jeden svet v Bratislave. Snímka následne poputuje do našich kín a nezávislých kultúrnych centier vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia. 

Najprv sa bál, že s ním spadne lietadlo, umrie na maláriu alebo ho zastrelia. Medzinárodne uznávaný principál kultového pražského ansámblu Cirk La Putyka Rosťa Novák, ktorého tvorbu poznajú aj divadelní fanúšikovia na Slovensku, sa napokon vydal do Rwandy a súhlasil so spoluprácou s tamojšími akrobatmi. Tých vedie Eliseé Niyonsenga, ktorý ako dieťa prežil rwandskú genocídu a cirkusovým umením pomáha osirelým deťom. Ako sa začne a skončí toto stretnutie dvoch osobností veľkých protikladov, ktoré sa naprieč dvoma kontinentmi rozhodnú vytvoriť spoločné predstavenie?

Od momentu prvého stretnutia sa pred divákmi odvíja bez pochýb jedinečný príbeh. Taký bol aj v skutočnosti pre jeho aktérov. Dva súbory začnú v Rwande a v Česku skúšať a tvoriť, aby vytvorili ozajstný cirkus pre 21. storočie, ktorý prepojí odlišné prostredia, odlišné kultúry, mentality, viery a nazerania na svet. Môžu však nárazy kultúr „rozbiť“ aj predsudky o Afrike a Európe? Napokon, obsah novej cirkusovej šou má byť aj o tom.

„Počas nakrúcania sme boli aj svedkami eskalácie utečeneckej krízy v Európe, čím sa význam tohto dokumentu dostáva do celospoločensky významného konceptu. Myslím si, že film ako Cirkus Rwanda potrebujeme v tomto období o to viac, keď sa na juhu Európy stavajú ostnaté ploty a ľudia utekajúci pred vojnou sú vnímaní ako nebezpečná zver. Pre toto by sa mala téma a príbeh filmu šíriť aj za hranice Česka a Slovenska,“ povedal Jakub Viktorín, slovenský koproducent snímky zo spoločnosti nutprodukcia, ktorý sa s dramaturgom RTVS Ondrejom Starinským a strihačkou Sašou Jonášovou osobne zúčastnia za slovenskú stranu na svetovej premiére na MFF v Karlových Varoch.

FB stránka filmu: CIRKUS RWANDA

réžia: Michal Varga│kamera: Jakub Jelen│strih: Alexandra Jonášová│zvuk: Luka Šuto│dramaturgia: Jan Gogola ml., Marek Šulík│producent: Marek Novák / Xova Film│koproducenti: Alena Müllerová / Česká televize, Jakub Viktorin / nutprodukcia (SK), Ondrej Starinský / Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

dĺžka: 75 minút│krajina pôvodu: Česká republika, Slovenská republika│žáner: sociálny, human interest│svetová premiéra: MFF Karlovy Vary 2018

Film vznikol s podporou Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, Rozhlasu a televízie Slovenska, České televize a Organize Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu.

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.