Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

ISTROPOLITANA PROJEKT 2018

Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl, ktorý organizuje Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave s dvojročnou periodicitou, sa datuje už od roku 1977. V čase od 8. do 13. júna 2018 sa tak bude konať jeho 22. ročník. Pod menom ambasádorky Emílie Vášáryovej sa v priebehu šiestich dní na doskách štyroch bratislavských divadiel predvedie 16 súborov mladých divadelných profesionálov so svojimi súťažnými predstaveniami. Obyvatelia Bratislavy a milovníci divadla majú možnosť byť svedkami toho najlepšieho zo svetového umeleckého školstva aj v uliciach centra hlavného mesta. Krajiny ako Izrael, Arménsko, Rusko alebo Taliansko prilákajú denne v priemere 500 návštevníkov.


„Všetky naše predstavenia boli doposiaľ vždy vypredané. V akúkoľvek hodinu praská kapacita hľadiska vo švíkoch, a práve to tí mladí potrebujú – ten obrovský neutíchajúci potlesk,“ prezradila Svetlana Waradzinová, riaditeľka festivalu a vedúca Katedry divadelného manažmentu.
 
Na stretnutí dramaturgickej rady festivalu, ktorej členmi sú študenti a pedagógovia DF VŠMU, podliehalo konštruktívnej kritike viac ako 40 prihlásených inscenácií. „Rozhodujúcu úlohu pri ich selekcii zohrávala originalita interpretácie témy, hereckých prejavov a hlavne inovatívnosť vizuálneho spracovania, ktoré zabezpečí umelecký zážitok z predstavenia aj divákom, ktorí nerozumejú cudziemu jazyku,“ poznamenali predsedovia dramaturgickej rady Štefan Bielik a Karol Rédli, študenti divadelnej réžie.
 
Diskusie s technickým a produkčným tímom sú primárne venované zaraďovaniu zvolených súťažných súborov do jednotlivých divadelných priestorov. „Istropolitana Projekt tento rok pohltí 4 najnavštevovanejšie bratislavské divadlá, ktorými sú Štúdio SND, Malá scéna STU, Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava a domovská scéna DF VŠMU – Divadlo Lab. Program doplnia nesúťažné predstavenia,“ dodala Waradzinová.
 
Tým najlepším spomedzi súťažiacich predá medzinárodná porota festivalu hlavnú cenu festivalu Grand Prix a ďaľšie 4 ceny v kategóriách – najlepší ženský a mužský herecký výkon, najlepší divadelný počin a špeciálna cena. Zároveň majú súbory možnosť získať aj 3 študentské ceny, alebo cenu divákov. Istropolitana Projekt šíri nadnárodný charakter kultúry, nielen prostredníctvom divadelných performancií, ale aj workshopov a diskusií so svetoznámymi osobnosťami dramatického umenia. Sprievodný program zapojí do svojho diania aj novootvorený verejný park na Svoradovej ulici.
 

Istropolitana Projekt’18 je oslava divadla. Každé dva roky sa na nej stretávajú mladí divadelníci. Festival je akýmsi inkubátorom divadelného umenia. V minulosti sa na ňom zúčastnili mnohé osobnosti ako Buz Luhrmann, Ivan Troja, Milan Čorba alebo Barbora Bobuľová či Róbert Roth. Buďte spolu s nami pri zrode nových hviezd aj vy.


KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.