Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Netradičná galéria na plote prináša Petržalský príbeh na raritných fotografiách

Mohla to byť len ďalšia reklamná stena okolo stavby. Developer CORWIN sa však rozhodol ponúknuť viac ako 180 metrov oplotenia svojej výstavby umeniu. V Petržalke vznikla netradičná Street Gallery Einpark, ktorá prezentuje výstavu raritných fotografií premeny mestskej časti na pravom brehu Dunaja na najväčšie stredoeurópske sídlisko pod názvom Petržalka story.

Zámerom nového umeleckého projektu Street Gallery Einpark je priniesť obyvateľom a návštevníkom Petržalky umeleckú tvorbu, ktorá reflektuje život v Petržalke. Projekt vznikol vďaka spoločnosti CORWIN, ktorá je developerom nového petržalského projektu Einpark.

„Výstavou, ktorú v našej galérii predstavujeme, sú fotografie v autorskej koncepcii mladého fotografa Martina Kleibla, rozprávajúce príbeh Petržalky od výstavby v 70. rokoch, kedy tu začalo vyrastať veľké moderné sídlisko. Petržalka je jedna z najdynamickejších mestských častí, k jej vývoju a premene chceme prispieť aj my novým obytno-administratívnym komplexom Einpark. Verím, že výstava fotografií prinesie okoloidúcim nielen estetický zážitok, ale aj nové poznatky z histórie tohto miesta,“ hovorí zástupca developera Roman Karabelli.

Pohľad z Romanovej ulice na juh. Dnes sa na konci ulice nachádza budova Technopolu.
foto: archív Martina Kleibla

Z výstavby najväčšieho panelového sídliska v strednej Európe neexistuje veľa fotografického materiálu, preto je každá fotografia istým spôsobom raritná. Autor konceptu Martin Kleibl zachytáva dynamiku premien tejto mestskej časti. Rodený Petržalčan je znalcom miestnej histórie, autor aj zberateľ fotografií. Materiál na výstavu zhromaždil z viacerých zdrojov, napríklad od známeho slovenského fotografa Ľuba Stacha, či Kamila Beladiča, niekdajšieho riaditeľa GIB, ktorý osobne fotil výstavbu sídliska, aj záznamy rôznych závad a porúch, ktoré sa počas tak obrovskej výstavby vyskytli.

Zaťažkávacia skúška mostu SNP v roku 1972.
foto: archív Martina Kleibla

Martin Kleibl nedá na svoju štvrť dopustiť. „Aj keď mnohým sa pri slove Petržalka vybaví "betónová džungľa", ja mám na Petržalke najradšej zeleň, ktorá ju obklopuje v podobe lužných lesov. Teší ma, že Petržalka a celkovo pravý bratislavský breh Dunaja majú stále obrovský potenciál stať sa popri bývaní a práci športovo-rekreačným zázemím Bratislavy, tak, ako to bolo plánované,“ hovorí.

Výstava Petržalka story potrvá počas trvania výstavby Einparku.

O projekte Einpark

Einpark je výsledkom moderného európskeho prístupu k urbanizmu. Mesto dobre funguje len pri istej hustote, mixe funkcií a prepojenej infraštruktúre. Kancelárska budova Einpark sa stala prvou budovou na Slovensku, ktorá získala predcertifikát LEED v najvyššej úrovni PLATINUM. Predcertifikát je udelený len projektom výnimočnej udržateľnosti a kvality. Budova je súčasťou polyfunkčného centra Einpark, dopĺňa ju bytová veža so 110 bytmi v najvyššom štandarde aký bol doposiaľ v Petržalke predstavený. Objekt zabezpečí komfortné parkovanie pre 481 vozidiel, napojenie na cyklotrasu Petržalského korza, nový výťah na cyklolávku, zázemie pre cyklistov priamo v objekte a zelený vnútroblok vrátane zelených striech, ktoré developer CORWIN ako prvý predstavil ako štandard každého svojho projektu. Centrálnym zdrojom tepla a chladu sú tepelné čerpadlá typu voda-voda s vysokou účinnosťou, architektúra je dielom spolupráce renomovaného domáceho ateliéru A1 Respect a v prípade kancelárskej budovy špičkového svetového ateliéru OFIS zo Slovinska.

O autorovi

Martin Kleibl (1981) je rodený Petržalčan, umelecký fotograf a nadšenec pre záchranu petržalskej histórie. Z jeho iniciatívy sa zachovalo nástenné umelecké dielo Mier na paneláku na Osuského.

 V roku 2012  vydal pod značkou „konduktor“ brožúrku „Petržalka – turistický sprievodca” a o dva roky neskôr jej rozšírené a aktualizované vydanie pod názvom „Petržalka – prekvapivý sprievodca mestskou časťou”. Známym je aj jeho umelecký projekt Susedia, interaktívna fotografia sídliskového paneláku, ktorá po kliknutí na ľubovoľný balkón zavedie diváka do konkrétnej obývačky k jej obyvateľom.

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.