Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino sa pozrie do jednej z najväčších krajín sveta

Najľudnatejší štát sveta, ktorý by mal byť na zozname každého cestovateľa. Jeden z najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky, historický fenomén, miesto pokroku ale aj zvláštneho politického režimu. Cestovateľské kino v utorok 12. decembra v Kine Úsmev v Košiciach nazrie pod pokrývku Číny. Cestovateľ Adrián Drugda priblíži mentalitu miestnych, politiku, kuchyňu, náboženstvo, mestá i prírodu.


 
V Cestovateľskom kine predstavíš Čínu. Ide o jednu z najväčších, najrozmanitejších krajín sveta. Na čo sa zameriaš v prednáške?
Adrián Drugda: Vždy sa sústredím na nefalšovanú prednášku o krajine, ktorú prezentujem. Keď som začínal, prikrášľoval som, vypichoval len to naj a top, aby som krajinu tak povediac predal. Teraz to vidím inak a je to krok vpred - vidieť a popisovať veci komplexnejšie. Zvlášť, ak krajina ako Čína ponúka naozaj všetko zo všetkého. V prednáške sa zameriam na mestá, pamiatky, históriu a mentalitu Číny a Číňanov. A samozrejme, aj na pikošky. Po rokoch sa mestá a pamiatky zovšednia, ale mentalita a filozofia ktorejkoľvek krajiny ma nikdy neprestanú udivovať, nakoľko každý človek je iný, originálny, žijúci na najrôznejších miestach po svete.
 
Ako cestovateľ máš rád Južnú Ameriku a exotické krajiny. Ako si sa dostal do Číny? Čím je táto krajina exotická, napríklad pre slovenských turistov?
A. D.:V podstate, profesionálne som sa najprv dostal do Číny a až potom do Ameriky. Čína bola vlastne jedna z prvých krajín, v ktorých som sprevádzal a spoznával. Jednoducho ma tam poslali z práce. Krajina je to neskutočne rôznorodá, ale tiež na míle vzdialená Európe a európskemu mysleniu. systém rozprávania a písma je úplne iný, Číňania vo všeobecnosti nehovoria žiadnym iným jazykom. Filozofia a náboženstvá sú iné, ako u nás, rovnako ako aj strava a spolunažívanie, aj keď sa čoraz viac hovorí o globalizácii. Neviem, či na to bude čas neskôr, tak to poviem teraz, a to, že som mal skvelých učiteľov a nedá mi nespomenúť Mareka Ivana - odborníka na Čínu, ktorý mi pootvoril dvierka do užších detailov o krajine a ktorý opakovane dokazoval, že trvá roky získať naozaj objektívny pohľad na krajinu.
 
Čína je u nás známa najmä vďaka spojeniu Made in China. Čo je pre teba také typické pre túto krajinu? Na čo môžu byť hrdí?
A. D.: Pracovitosť a húževnatosť. Pracovití, bežní ľudia bez privilégií len ťažko uniknú modernej forme otroctva. Možno so mnou niekto súhlasiť nebude, ale Made in China je vo svete neskutočným spôsobom synonymom otroctva. Všetko, čo v USA stojí do 5 dolárov je dovezené cez pol sveta z Číny či juhovýchodnej Ázie. Pre Čínu je typický rast, posun vpred, moderna a nasadenie. Do všetkého sa púšťajú veľmi sústredene, pod železnou rukou tamojšieho režimu, preto veľa projektov končí pred deadlinom.
 
O Číne hovorí aj to, že tento najľudnatejší štát sveta by mal byť na zozname každého cestovateľa. Prečo by ho mali navštíviť?
A. D.: Pretože v Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Každý cestovateľ by si mohol rezervovať dva či tri týždne na získanie aspoň základných vedomostí. Čína je tiež tretia najväčšia zem, čo sa týka rozlohy. Okrem tej neskutočnej komplexity ľudí, kultúry, histórie a moderny tam nájdeme púšte, pohoria, moria, ostrovy,... no všetko.
 
Čo máš ty osobne rád na tejto krajine?
A. D.: Kontrast oproti stereotypu, ktorý môže Stredoeurópan pociťovať. Poviem príklad: u nás berieme Číňanov vo všeobecnosti ako strohých predavačov lacného tovaru alebo prevádzkovateľov reštaurácií a rýchlych občerstvení. V Číne sa tí istí ľudia chcú s vami neraz odfotiť, sú veľmi zhovorčiví. Pre nich sme ako Európania raritou. Okrem toho ma fascinujú rýchlo rastúce mestá, ktoré sa ťahajú do výšky. Osobne si myslím, že s Čínou treba počítať, oproti nej svet zaspal na varínoch.
 
Adrián Drugda
je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.
 
CESTOVATEĽSKÉ KINO: ČÍNA – Kino Úsmev, Košice - 12. 12. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
 
PREDPREDAJ VSTUPENIEK
 
FACEBOOK EVENT
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.