Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Pri hľadaní šťastia je na nás vyvíjaný silný sociálny tlak

Budhistické príslovie hovorí, že každý chce byť šťastný a chce sa vyhnúť utrpeniu. Odkiaľ sa však naše šťastie berie? Prečo sa máme o svoje šťastie zaujímať a pracovať na ňom?  Ako myslieť pozitívnejšie a ľahšie zvládať stresy a riešiť konflikty? Na tieto otázky bude v stredu 6. decembra v trnavskom Kine Hviezda v prednáške zo série SmartTalk odpovedať odborník na pozitívnu psychológiu Aleš Bednařík, ktorý ponúkne pohľad do psychológie ako vedy o človeku a ľudskej psychike.


 
Čo znamená šťastie? Ako by ste ho charakterizovali?
Aleš Bednařík: 
Šťastie je subjektívne prežívanie širokej škály pozitívnych emócií spojených s presvedčeniami o sebe a svojom živote –tá škála je od intenzívnej radosti, keď sa vám niečo ťažké vydarí, cez milé nečakané prekvapenie až po pokojné uvedomenie si, že to, čo robíte vás uspokojuje a dáva vám zmysel.

Chýbajúci pocit šťastia je dnes pre mnohých, najmä mladšiu a otvorenejšiu generáciu, veľkou témou. Sú dnes ľudia menej šťastní a viac zúfalí z toho, že nevedia nájsť svoje šťastie, ako tomu bolo v minulosti alebo nie a dnes o tom len viac hovoríme?
A. B.: Dnes o tom naozaj viac hovoríme. Hlavne cez marketing a digitálne médiá. Najmä cez sociálne siete dostávame neustále impulzy ako sú všetci šťastní a ako aj my máme byť šťastní, a to každý deň a stále. A to nejde, a šťastie tak ani nefunguje. Výsledkom je silný sociálny tlak na to, aby sme boli stále vyškerení a nabudení, a to je zbytočné, únavné aj nedosiahnuteľné. Okrem toho sme zavádzaní, že šťastie je niekde vonku a treba ho niekde nájsť, a potom už konečne budeme šťastní –keď si kúpime najnovší mobil, nájdeme dokonalú kariéru či vysneného partnera.

Aké problémy sprevádzajú ľudí, ktorí sa necítia šťastní?
A. B.: Je ich niekoľko –úzkosť z toho, že neuspejeme, depresie z toho, že nie sme dosť dobrí a že to, čo žijeme, nám nedáva zmysel. Tiež rozptýlenosť v práci, médiami a konzumným štýlom života, ktorý nás vedie do prežívania nezmyselnosti a prázdnoty života. A samozrejme, zahltenosť prácou, nedostatok času na venovanie sa rodine a priateľom vedie do osamelosti.

Vedia ľudia sami prísť k šťastiu? Nepotrebujú k tomu nejakých odborníkov?
A. B.: Šťastie je vedľajší produkt mnohých iných vecí. Šťastie je to, čo robíte, myslíte a prežívate každý deň. Väčšina z nás si vie väčšinu života k šťastiu pomáhať sama –keď viete ako. Sú však výnimočné situácie –keď máte ťažké obdobie –zažijete traumu, mimoriadne dlhú záťaž, chorobu seba alebo blízkych, nejakú tragédiu. A ak sa s tým neviete dlhšie vysporiadať sami alebo s podporou blízkych, tak je namieste vyhľadať odbornú pomoc. Ak aj žijeme bežný život so svojimi lepšími a horšími dňami, tak tiež je úplne v poriadku hľadať informácie a učiť sa, čo by vám pomohlo zlepšiť si život –to je prirodzená a múdra cesta.

Čomu sa v rámci psychológie šťastia venujete?
A. B.:
Mojím zámerom je šíriť psychologické poznatky o tom, čo pomáha ľuďom zvyšovať svoje šťastie vlastnými silami a aké sú spôsoby, ako lepšie zvládať strasti, ktoré nám život prináša. Máme dnes množstvo výskumov a aj celosvetových prieskumov šťastia, ktoré ukazujú, že existujú doložiteľné metódy alebo "nastavenia" v životoch ľudí, ktoré životy robia šťastnejšími alebo naopak nešťastnejšími. Každý sme síce v nejakej miere jedineční, ale čo nás robí šťastnými alebo nešťastnými máme v podstate rovnaké.

O čo sa ľudia v diskusii s vami zaujímajú najviac?
A. B.:
Úplne prvá otázka sa týkala toho, či som šťastný ja! (úsmev) A potom sa často pýtajú, ako si poradiť so situáciami, ktoré ich robia nešťastnými akostres, rozptyľovanie mobilmi, konflikty a podobne.

Aleš Bednařík
je psychológ, ktorý vyše 20 rokov pracuje ako lektor pre firmy, školy, nemocnice, neziskovky aj štátny sektor. Píše knihy – praktické príručky a posledné roky sa intenzívne venuje pozitívnej psychológii. Verí, že ak budú šťastní jednotlivci, prispeje to k ozdraveniu a lepšej klíme v celej našej spoločnosti. Pomáha ľuďom, ktorí chcú poznať sami seba a nájsť rozumnú, sekulárnu a vedecky podloženú cestu, ako vziať život do vlastných rúk a tak aktívne ovplyvňovať svoje šťastie.

SMART TALK: Psychológia šťastia – Kino Hviezda, Trnava - 6. 12. (streda)
Štart: 20:00 hod.
 
PREDPREDAJ VSTUPENIEK

FACEBOOK EVENT
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.