Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Kambodža je krajina obrovských možností

Exotická brána do príťažlivej Ázie. Vyberte sa do bojov skúšaného kráľovstva, ktoré je dnes snom mnohých cestovateľov. Niet divu, jeho chrámové komplexy doslova prikovajú naše pohľady. Ale Kambodža nie je len Angkór Vat. Je to krajina kontrastov, v ktorej bohatstvo strieda chudoba, lexusy bosé nohy. Okrem bohatej histórie, snových bielych pláží či výbornej kuchyne ponúka aj bujarý nočný život. Cestovateľským kinom bude v utorok 21. novembra v KC Dunaj sprevádzať Karin Abou Naboutová.


 
Čím je typická Kambodža? Čo ju charakterizuje v očiach sveta?
Karin Abou Naboutová: Kambodža je typická svojou rozprávkovo krásnou, starobylou históriou, keď kmérska ríša postavila veľmi významné stavby. Jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok určite tvorí komplex Angkór, ktorý charakterizuje Kambodžu. V tomto komplexe sa nachádza chrám Angkór Vat známy ako najväčšia sakrálna stavba sveta.
 
Spomínate, že Kambodža nie je len Angkór Vat. Čo by ste odporučili cestovateľom, aby si v tejto krajine pozreli, zažili?
K. A. N.: Kambodža je krajina obrovských možností. Príroda tu strieda mestá, chudoba bohatstvo. Ja by som odporučila pozrieť si hlavné mesto Phnom Penh, kde si môžete pripomenúť Pol Potovu komunistickú diktatúru spred 40 rokov v podobe väzenia Tuol Sleng, alebo vraždiace polia. Nielen táto smutná história charakterizuje Phnom Penh. Určite si tam užijete aj príjemnú atmosféru, navštíviť môžete striebornú pagodu alebo nábrežie rieky Mekong. Úžasným miestom na relax je okolie mesta Sihanoukville, kde si môžete užiť krásne pláže aj divoký nočný život. Pre nadšencov divokej prírody odporúčam park Mondulkiri, v ktorom uvidíte voľne žijúce slony a najväčší vodopád Kambodže.
 
Aké ich tradície alebo zvyky môžu byť pre nás Európanov zaujímavé?
K. A. N.: Kméri sú veľmi poverčiví a zvyky s tým súvisiace sú veľmi zaujímavé. Napríklad do chrámov si chodia veštiť budúcnosť. Ak je veštba dobrá, nechajú si ju, kým sa nesplní. Ak je však zlá ,tak sa jej snažia zbaviť ešte v chráme. Pred svojimi príbytkami si zvyknú vystaviť malý domček na stĺpčeku. Veria, že duchovia tam chodia a ľudia im tam nosia obety. Riadia sa pravidlom, že sa o duchov sa treba postarať, aby nespôsobili neplechu.
 
Kambodža v minulosti, a nie je to tak dávno, prežívala krušné, zlé časy. Ako vyzerá dnes jej spoločnosť? Akí sú tam ľudia a aký majú prístup k životu?
K. A. N.: Duševné a fyzické rany Kambodžanov pocítite na každom rohu. Červení Kméri vyhladili takmer jednu generáciu  a asi pätinu obyvateľstva. Na túto históriu budú miestni ešte dlho spomínať. V súčastnosti je v Kambodžii nestabilná politická situácia plná korupcie a protestov. Spoločnosť sa delí na bohatých vládnucích a chudobných, ktorí nemajú ani základné ľudské potreby. Napriek tomu sú obyčajní ľudia stále usmiatí a vážia si každú drobnosť. Práve toto robí túto krajinu čarovnou.
 
Ako ste sa do tejto krajiny dostali vy a aké máte s ňou zážitky?
K. A. N.: Do tejto krajiny ma dostala túžba vidieť Angkór a spoznať tunajšiu kultúru. Učarila mi natoľko, že som ďalších päť rokov sprevádzala skupiny po tejto zemi. Tie intenzívne zážitky ovplyvnili môj život a zmenili mi hodnoty. Vážim si, v akej krajine žijem a čo všetko je pre nás dostupné.
 
Aké tipy alebo rady by ste dali tým, ktorí sa do tejto krajiny chystajú?
K. A. N.: Zoberte si so sebou americké doláre a nezamieňajte si peniaze na kambodžský rial. Americkými dolármi sa tu platí všade. Pokiaľ nechcete navštíviť divokú prírodu Kambodže, nie je nutne používať antimalariká. Nechajte si časovú rezervu, keď plánujete cestu do Kambodže, doprava je veľmi pomalá a cesty v niektorých častiach sú vo veľmi zlom stave. Nalaďte sa na ázijskú vlnu, ktorá je nikam sa neponáhľať a užívať si život. Tak si dokonale užijete túto krajinu.
 
Katrin Abou Naboutová
žila 18 rokov v moslimskom svete, miluje arabskú kultúru a jej pohodový prístup k životu. Najlepšie sa cíti v horách a v púšti, no rada spoznáva nových ľudí z rôznych kútov sveta a kultúr. Ako sprievodkyňa cestovnej kancelárie prekrižovala krajiny ako Kambodža alebo Laos.

Cestovateľské kino: Kambodža – KC Dunaj, Bratislava - 21. 11. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
 
PREDPREDAJ VSTUPENIEK
 
FACEBOOK EVENT
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.