Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Juraj Lehotský odchádza s Ninou do Toronta, v jeho snímke hviezdi Bibiana Nováková

Ak na tohtoročnej festivalovej scéne hľadáte niečo naozaj prelomové, neprehliadnite hviezdu filmu NINA, Bibianu Novákovú, napísal prestížny americký filmový portál IndieWire po svetovej premiére nového filmu Juraja Lehotského na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Už 10. septembra režisér osobne uvedie v severoamerickej premiére snímku na jednom z najprestížnejších filmových udalostí sveta – na 42. ročníku MFF v Toronte. NINA sa ako jediný slovenský reprezentant predstaví v sekcii Súčasná svetová kinematografia.Príbeh o dieťati, ktoré sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov, prichádza do slovenských kín už 21. septembra 2017, v distribúcii spoločnosti Film Europe Media Company.

Film NINA rozpráva príbeh 12-ročnej Niny, ktorej rodičia sa rozvádzajú a hoci obaja tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ich hádky a sebeckosť ju dovedú k radikálnemu kroku.
 
„Mal som presnú predstavu o hlavnej hrdinke. Hľadal som dievča, z ktorého by vyžarovala vnútorná sila, bojovnosť, túžba veci meniť, pretvárať. Pretože ona zvádza jeden veľký boj, o svojich rodičov, o svoju rodinu,“ hovorí Juraj Lehotský, ktorý je jediným slovenským režisérom, ktorého prvý aj druhý film uviedol v programe jeden zo štyroch najväčších festivaloch sveta – v Toronte.
 
Komplikovanú rolu hlavnej hrdinky, na ktorej celý film stojí, zveril Bibiane Novákovej z Malaciek. Dnes má 13 rokov a keď sa po prvý raz postavila pred kameru, v čase nakrúcania svojho debutu, mala 12 rokov.„Išla som najprv na fotografovanie do kastingovej agentúry a asi po roku sa mi ozval režisér. Dal mi naučiť sa text, mala som na to asi päť minút. Potom všetkých poslal preč a mne povedal, že sa ešte stretneme,“ spomína si Bibiana.
 

 
„Na kasting chodia väčšinou deti, ktoré chcú veľmi hrať a tak aj hrajú, alebo chodia rodičia, ktorí chcú, aby ich deti hrali. Zriedkavejšie sa objavia deti s niečím vnútorne silným a vyspelým. Nájsť nový talent a navyše detský, je naozaj neľahké,“ vysvetľuje Juraj Lehotský. „Bibiana mi však už na prvý pohľad prišla ako zaujímavý typ. Mala v sebe niečo detské, ale bola už na hrane vyspelosti. Už na kastingu sme si prekvapivo dobre rozumeli, už tam som pochopil, že má potenciál pre civilné herectvo, že dokáže pôsobiť pravdivo. Od skúšky k skúške sa zlepšovala. Videl som, že dokáže byť jemná, ale zároveň zvládnuť aj vypäté situácie. Čarom bolo, že rozumela mojej reči,“ opísal režisér.
 


„Aj ja som z rozvedenej rodiny. Ale u nás to našťastie nebolo ako v tomto filme. Ale keď sme nakrúcali, predstavila som si, ako by som sa cítila, keby sa naši stále hádali, a to hranie potom išlo samo. Režisér mi hovoril, že je to smutný film, a že mám hrať smutne, ale súčasne zostať prirodzená,“ priblížila Bibiana. „Keď si film pozrú dospelí, mal by ich upozorniť na to, aby sa nezamýšľali len nad tým, čo je to dobré len pre nich, ale aj, čo je dobré pre dieťa,“ dodala.
 
„Biba je veľmi vyspelý človek, a aj keď mala len 12 rokov, nemal som pocit, že sa zhováram s dieťaťom. Veľmi otvorene a priamo sme komunikovali, je silný, rozumný a pevný človek. Veľmi som si ju obľúbil a z toho plynul aj môj pocit, že si ju môže obľúbiť divák, a od začiatku do konca s ňou prežívať jej filmový príbeh,“ dodal Juraj Lehotský. 
 
Veľký filmový debut v roli matky Niny odohrala režisérka a choreografka Petra Fornayová a v hlavnej postave otca sa na plátne predstaví herec Robert Roth, ktorého divák v takejto polohe ešte vo filme či v divadle nemohol vidieť.
 

 
Na pľaci spolu so štábom počas pol ročného nakrúcania strávili 40 filmovacích dní. Okrem toho Bibiana musela zvládnuť aj povinnú školskú dochádzku a pre hodnovernosť postavy takmer rok chodila na intenzívne plavecké tréningy pod vedením profesionálov. Pri nakrúcaní sa dokonca stretla aj so slovenským olympijským reprezentantom, plavcom Tomášom Klobúčnikom, ktorý jej po filmovačke zagratuloval k jej hereckému i plaveckému výkonu.


 
Svetovú premiéru absolvovala snímka NINA na pôde 52. Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, a tesne pred vstupom do slovenskej distribúcie, 17. septembra, sa dočká aj slovenskej festivalovej premiéry na 12. ročníku blížiaceho sa MFF Cinematik v Piešťanoch. V kinách po celom Slovensku ho diváci môžu vidieť od 21. septembra 2017.
 
ZVEREJNENÉ NA OFICIÁLNEJ STRÁNKE MFF TORONTO
http://www.tiff.net/tiff/film.html?v=nina
© 2017
 
Výrobu filmu NINA finančne podporil Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, program Kreatívna Európa MEDIA, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Bratislavský samosprávny kraj.
 

www.ninafilm.com
www.facebook.com/ninafilmsk
www.instagram.com/filmnina_jurajlehotsky/


 


SYNOPSA
 
Nina je 12-ročné dievča, ktorého svet sa otriasa v základoch. Otec a mama sa rozvádzajú, no tvrdia, že napriek ich rozchodu chcú pre ňu len to najlepšie. Ale zahltení nezhodami, akoby mysleli len na seba. Nina žije medzi ich hádkami, oboch má rada, ale nerozumie im, cíti sa opustená a oklamaná. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď však konflikty rodičov ohrozia jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.
 
NÁZOV NINA KRAJINA PÔVODU SLOVENSKÁ REPUBLIKA, ČESKÁ REPUBLIKA ROK VÝROBY 2017 MINUTÁŽ 82 MIN. JAZYK SLOVENSKÝ, NEMECKÝ PRODUKCIA PUNKCHART FILMS (SK), ENDORFILM (CZ), ČESKÁ TELEVIZE (CZ), LEHOTSKY FILM (SK), ROZHLAS A TELEVÍZIA SLOVENSKA (SK), SENTIMENTALFILM (SK)
 
RÉŽIA Juraj Lehotský NÁMET Juraj Lehotský SCENÁR Marek Leščák, Juraj Lehotský KAMERA Norbert Hudec ZVUK Tobiáš Potočný STRIH Radoslav Dubravský PRODUCENT Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková KOPRODUCENTI Jiří Konečný, Helena Uldrichová, Juraj Lehotský, Tibor Búza, Marek Urban HRAJÚ Bibiana Nováková, Robert Roth, Petra Fornayová, Josef Kleindienst
 
PODTITUL                                                            
O mame, tatovi a mne

JURAJ LEHOTSKÝ / RÉŽIA, SCENÁR, NÁMET

Narodil sa v roku 1975 v Bratislave. V rokoch 1990 –1994 vyštudoval strednú umelecko – priemyselnú školu, odbor fotografia v Bratislave. V rokoch 1995 – 2000 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu. Po štúdiu až do súčasnosti pracuje ako scénarista a režisér dokumentárnych, hraných filmov, reklamných spotov a hudobných videoklipov.

Jurajov dokumentárny film, SLEPÉ LÁSKY (2008), mal medzinárodnú premiéru na MFF Cannes, v sekcii Quinzaines des Réalisateurs, kde získal Cenu artových kín udeľovanú C.I.C.A.E. Nasledovala úspešná účasť na významných medzinárodných festivaloch a niekoľko ocenení (Zlaté oko pre najlepší dokumentárny film na FF Zürich, Cena divákov pre najlepší dokumentárny film na FF Terst, Zvláštne uznanie pre kameramana na festivale Plus Camerimage, Zvláštna cena poroty na MFDF Play-Doc Tui a mnoho iných).

Jeho hraný debut, ZÁZRAK (2013), bol v svetovej premiére uvedený na MFF Karlove Vary, v sekcii Na východ od Západu, kde získal Zvláštne uznanie porty. Film bol ďalej uvedený na MFF Toronto, MFF Haifa, MFF Thessaloniki, FF Cottbus (Cena za výnimočný výkon pre hlavnú herečku), FF Arras (Grand Prix), MFF Black Nights Tallinn, FF Vilnius (Cena pre najlepšiu herečku) a mnoho ďalších.

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.