Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Nebeská muzika boduje v europskom hudobnom rebríčku zameranom na world music

Album hudobnej skupiny Nebeská muzika z Terchovej s názvom Zbojstory bol zaradený do augustového kola prestížnej európskej hudobnej hitparády zameranej na world music. Úspech teší nie len kapelu, ale aj vydavateľstvo Hevhetia, v ktorom spomínaný album vyšiel.Celkovo štyridsaťšesť rozhlasových redaktorov z dvadsiatichštyroch euópskych krajín zostavovalo aktuálny augustový rebríček World music charts Europe (WMCE). S pomedzi 124 hodnotených albumov neuniklo ich pozornosti CD s názvom Zbojstory od terchovského hudobného zoskupenia Nebeská muzika, vydaného vo vydavateľstve Hevhetia. Aktuálne sa album nachádza na 18. priečke a je to tohto roku tretí počin slovenských interprétov, ktorý sa dostal do TOP 20 WMCE fungujúcej už 26 rokov.

“Sme príjemne prekvapení, že tvorba našej dedinskej kapely obstála veľmi slušne medzi inými world music albumami z Európy a zo sveta. Pre nás to znamená, že čas, energia a prostriedky venované hudbe a albumu neboli márne. Na albume sú iba piesne čerpajúce z miestnych terchovských motívov, ktoré hráme na všelijakých sláčikových nástrojoch bez gitár. Možno práve tento náš ‘sláčikový bigbít’ v kombinácii s piesňami rozprávajúcimi zbojnícky príbeh z kraja Jánošíka je niečo, čo hodnotiteľov oslovilo,” zhodnotil úspech kapelník Nebeskej muziky Vladimír Moravčík.

Kapela sa na nadostatok koncertných príležitostí tento rok naozaj nemôže sťažovať. Po úspešnom účinkovaní v televíznom projekte Zem spieva majú kalendár plný. V júli si dokonca zahrali v Kazachstane na Expo 2017. Nezabúdajú ani na svoju rodnú Terchovú, kde sa spolupodieľajú na programe festivalu Jánošíkove dni. “Okrem hrania pripravujeme aj výstavu venovanú ilustráciám príbehu z nášho albumu Zbojstory. Výstava bude prístupná aj po festivale, takže všetkých srdečne pozývame. Popri world music sa venujeme aj folklórnej produkcii, tým pádom hrania máme až do októbra kopec. Na záver sezóny pripravujeme v Štítniku spoločný koncert s Paľom Hammelom, ktorý by mal byť úvodom ku budúcoročnej spoločnej šnúre,” prezradil plány na jeseň a budúci rok V. Moravčík.Zaradenie albumu Zbojstory do rebríčka WMCE teší aj Jána Sudzinu, riaditeľa vydavateľstva Hevhetia: “Aj keď nie sme vydavateľstvo, ktoré sa primárne zameriava na world music alebo folklór. World music máme, radšej keď nemá všeobímajúci a globalizačný charakter, ale vlastnú tvár, ktorú Nebeská muzika určite má. Je to hudba z Terchovej s minimálnou úpravou a zachovaním autenticity, čo je môjmu srdcu blízke. Sme veľmi radi, že práve toto zaujalo zostavovateľov rebríčka World Music Charts Europe. Je to nepochybne prínos aj ako pre Nebeskú muziku, tak aj pre vydavateľstvo Hevhetia, pretože sme vnímaní stále širším okruhom odborníkov a publicistov.”

Album Zbojstory je projektom kapely Nebeská muzika, ktorá pod označením terchovský sláčikový bigbít ponúka zhudobnené Príbehy z kraja Jánošíka s využitím akustických, elektrických i škatuľových sláčikových nástrojov. Album je zabalený v luxusnom booklete, ktorý tvorí bohato ilustrovanú knihu s príbehmi z kraja Jánošíka a textami piesní v slovenskom a anglickom jazyku.


KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.