Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Nový film slovenskej režisérky bude súťažiť na festivale v Toronte

Vďaka krátkometrážnemu filmu mladej režisérky Martiny Buchelovej si môže slovenská kinematografia pripísať na svoje konto ďalší medzinárodný úspech. Jej študentskú snímku Magic Moments zaradil do svojej súťažnej sekcie Medzinárodný filmový festival Toronto, ktorý začne v najväčšom kanadskom meste 7. septembra 2017. V jeho súťaži krátkometrážnych filmov bude Slovensko zastúpené celkom prvýkrát, spomedzi celovečerných filmov sa tam pred dvomi rokmi podarilo zažiariť snímke Eva Nová, ktorá získala Cenu filmovej kritiky FIPRESCI.


 
Prečo človek chodí na sídlisku po tráve? Aby stúpil do psieho hovna a mal šťastie. Martina Buchelová rozpráva príbeh dvoch sestier, ktoré majú šťastie, lebo majú jedna druhú. Sleduje deň v živote dievčat, ktorých rodičia čelia problémom so zabezpečením domácnosti, preto sa sestry prakticky vychovávajú samé. Na staršiu Dominiku začína situácia doliehať, no vďaka putu s malou sestrou Hanou si uvedomí, že to, na čom jej záleží najviac, už má.
 
 „To, že film oslovil dramaturgov festivalu v Toronte je úplne skvelé. Robili sme ho hlavne tak, aby sme s ním boli spokojní my, tvorcovia. To, či bude zodpovedať festivalovému vkusu, nebolo také dôležité. Preto ma naozaj veľmi teší, že film zaujal taký, aký je. Je to pre nás pekné zadosťučinenie a hlavná vďaka za to patrí všetkým, ktorí na ňom pracovali a prispeli k jeho vytvoreniu,“ hovorí autorka, v súčasnosti študentka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v ktorej produkcii film vznikol. „Sú isté veci v živote, ktoré sú podľa mňa naozaj dôležité a o tých by som chcela v mojich filmoch hovoriť. Tými sú pre mňa určite láska, nádej a sloboda. A tiež hravosť, aby bola sranda!“
 
Častou témou Buchelovej filmov je nádej. Zameriava sa na portréty ľudí, ktorí sa v boji s každodennými problémami pokúšajú zachovať si ľudskosť. Jej predchádzajúce diela zarezonovali na viacerých medzinárodných festivaloch, v roku 2015 ju dokonca Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary zaradil vo svojom programe Future Frames medzi desiatku mladých filmových tvorcov, ktorých sa oplatí sledovať.

 
Torontský festival patrí medzi najväčšie filmové podujatia sveta a každoročne ho navštevuje takmer pol milióna divákov. Film Magic Moments bude v sekcii Short Cuts súťažiť ako jeden z 35 krátkometrážnych titulov z celého sveta, víťaza spomedzi nich vyberie trojčlenná porota. 42. ročník festivalu sa bude konať v dňoch 7. - 17. septembra 2017.
 
Oficiálny zoznam filmov sekcie Short Cuts na webstránke festivalu: www.tiff.net/tiff/films.html?series=Short-Cuts
Magic Moments
Krajina pôvodu: Slovenská republika
Rok výroby: 2016
Minutáž: 20 min.
Producent: Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení
 
Réžia: Martina Buchelová
Scenár: Martina Buchelová, Marína Mĺkva
Kamera: Radka Šišuláková
Zvuk: Ivan Ďurkech
Strih: Dušan Varmeďa
Produkcia: Erika Paulinská, Monika Lošťáková
Hudba: Herzog Herzog
Hrajú: Michaela Kostková, Mia Sofia Arpášová, Ján Pavúr, Zvonko Lakčević, Sára Miklášová, Erika Havasi, Michal Režný
 
Realizáciu filmu finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia Tatra banky
Vývoj scenára v spolupráci s MIDPOINT International Script Development Program


Facebooková stránka filmuwww.facebook.com/magicmomets
Instagramový profil filmuwww.instagram.com/magicmoments.shortfilm  

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.