Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

Hovorí sa, že príroda nemôže byť gýč, na Havaji ním však je

Žiť svoj sen. Na súostroví Havaj žiadny zázrak, práve naopak, každodenná realita. V krajine obklopenej Tichým oceánom nájdete snáď všetko, čo hľadáte – úchvatné koralové útesy, nádherné pôvodné dažďové pralesy, lávové púšte, rozprávkové pláže, tropické údolia, fascinujúci vulkanický národný park, aktívne sopky, ihličnaté lesy aj vysokohorské pásmo. Cestovateľské kino v Kine Úsmev ponúka v utorok 15. augusta možnosť spoznať krajinu, kde vás privítajú voňavým lei vencom, kde i palmy tancujú hula, kde si surfisti plnia svoje sny, kde je stále cítiť spiritualitu dávnych kultúr a kde sú ľudia až zázračné milí. Sprievodcom večera bude cestovateľ Adrián Drugda.


 
Kedy a prečo si prvýkrát navštívil Havaj?
Adrián Drugda: Na Havaj som bol v podstate pracovne vyslaný a odsprevádzal som tam niekoľko skupín. Keď mi bola ponúknutá šanca ísť, neváhal som. Povedzme si otvorene, ktorý zdravý človek by váhal?
 
Aj keď si sa na ostrov dostal vďaka práci, platí aj pre teba, že cesta na Havaj je cestovateľský sen?
A. D.: Určite. Myslím si, že všetko s označením exotika je v podstate cestovateľským snom, a tak kde je lepšie ísť, ako do stredu, nám najvzdialenejšieho a zároveň najväčšieho svetového oceánu - Pacifiku?
 
Naozaj to tam je všetko také ideálne krásne, pokojné a šťastné, ako to vyzerá z obrázkov?
A. D.: Havaj nie je najbohatší štát v USA, naopak, je jedným z najmenej ekonomicky produktívnych, ale, samozrejme, len v strohom označení HDP. Chceme hľadať najbohatších ľudí v krajine? Poďme buď na Wall Street, alebo na Havaj, kde má zase celá Wall Street postavené vilky. Životná úroveň Havaja je výkvetom USA. Havaj je exotika, ale poznaná exotika. Ostrovy nie sú veľké a veľa nového tam po dvoch mesiacoch pobytu nenájdete. Je tam však všetko - hory sopečného pôvodu, pláže a surfing, koraly, história a iná etnická kultúra. Cítiť tam vo vzduchu americký sen. Šťastie je podľa mňa tam, kde si ho človek urobí. Ako všade, aj na Havaji potrebujete veľa peňazí na služby a tovar, možno viac ako inde v USA.   
 
Čo by návštevník Havaja nemal pri svojich potulkách vynechať?
A. D.: Určite si treba pozrieť minimálne dva ostrovy - takzvaný Big Island a Oahu. Jeden je pravdepodobne najkrajší vďaka odľahlosti a prírode, druhý vďaka atmosfére amerického sna a štrukturálnej vybavenosti najmladšieho amerického štátu. Okrem Honolulu sa oplatí pozrieť Pearl Harbor, prakticky najvyššiu horu sveta Mauna Kea, stopovanie polynézskej kultúry skrz kultúrne centrá a múzea, nádherné pláže a potápanie.  
 
Čo sa tam tebe osobne páčilo?
A. D.: Najviac sa mi asi páčila funkčnosť miestneho kapitalizmu a príjemne gýčová atmosféra. Hovorí sa, že príroda nemôže byť gýč, na Havaji ním však je. Som dosť exaktný človek, a tak mám rád, keď to niekde funguje a dodržujú sa pravidlá. Navyše, s výnimkou hlavného mesta je všade dostatok miesta, príroda a krásne výhľady, nakoľko ide o hornaté prostredie.
 
Aké sú typické špeciality, ktoré možno na Havaji ochutnať?
A. D.: Zohľadnime krajiny, ktoré majú na Havaji etnické zastúpenie a dostaneme kompletný jedálniček. Samozrejme, ide o ostrovnú zónu, takže plody mora sú základom, často pripravované na ázijský spôsob. Hlavné sú japonská, filipínska a čínska kuchyňa. Obľúbený je šalát z chobotnice, surové mäso konzumované čínskymi alebo japonskými paličkami, alebo bravčové knedlíčky v ceste pripomínajúce slivkové guľky, avšak s mäsom. Sushi ani polievky z morských plodov nesmú chýbať. Obľúbené a konzervatívne je aj miestne kuracie teriyaki. Všade prítomné sú krevety a rozprávkové druhy zmrzlín, ako napríklad shave ice. 
 
Akých ľudí možno na tomto ostrove stretnúť? Sú všetci takí slniečkári, ako sa to zdá z filmov a seriálov?
A. D.: Výborná otázka. Ja by som po príchode na Havaj nikoho neposudzoval aspoň tri dni, kým sa neoklepem zo šoku, a až potom by som si pomaly začal vytvárať názor, to bola moja skúsenosť. Raz som sa na Havaj dostal po troch mesiacoch strávených na Kube, teda z chudoby do totálneho amerického sna. Trvalo mi dlho, než som si na Havaj zvykol, ale podarilo sa a musím povedať, že mi Havaj prirástol k srdcu. Je však chladnejší a viac založený na biznise ako príjemná a nostalgická Kuba a netreba čakať, že každému po prílete zavesia tradičný veniec na krk, len pokiaľ vás čaká domáci. Môžete si však vence kúpiť ešte pred východom z letiska v najbližšom suvenírovom obchode.
 
Adrián Drugda
je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi mnohé exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.
 
CESTOVATEĽSKÉ KINO: HAVAJ - Kino Úsmev - 15. 8. (utorok)
Štart: 20:00 hod.

PREDPREDAJ VSTUPENIEK
 
FACEBOOK EVENT
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.