'); }
Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
Tlačové správy

POSLEDNÝ FILM JANA NĚMCA JE PRÍBEHOM O JEHO ŽIVOTE

Už je to rok, čo filmový svet opustila jedna z najvýraznejších osobností českej kinematografie. Český filmový režisér, filmový producent a pedagóg FAMU Jan Němec patril k popredným predstaviteľom československej novej vlny. Jeho posledný film Vlk z Královských Vinohrad voľne vychádza z Němcovej poviedkovej knihy Nepodávej ruku číšnikovi. Do kín ho Asociácia slovenských filmových klubov prináša od štvrtka 20. apríla.Ústredným bodom rozprávania snímky sú udalosti roku 1968 a cesta Johna Jana alias Jana Němca na festival v Cannes, kde mali traja zástupcovia českej novej vlny šancu získať Zlatú palmu. Ľavicoví francúzski filmári na čele s Jean-Lucom Godardom ale pod vplyvom revolučných študentských búrok festivalovú súťaž predčasne ukončili. Osudovú ranu potom Němcovej sľubnej medzinárodnej kariére zasadil príjazd ruských tankov do Prahy v roku 1968; nasledovala komplikovaná cesta do exilu a slávny porevolučný návrat. Režisérsky výklad je prostý. Žiadna úcta k zavedeným filmovým postupom. Nakrútil som pokojne a disciplinovane film – O slavnosti a hostech, Kafkovu Premenu. Tu máme dej a príbeh časom overené, v knihe tlačené. Takže znova na front. Show must go on – to je tá režisérska metóda. Uvidíte miesta činu, autentický dialóg, autorský komentár, archívy pravé aj falzifikáty. Bang! – píše sa v režisérskej explikácii.Prvá klapka padla počas festivalu v Cannes v roku 2015 a spolurežisérom bol Tomáš Klein. „Jan Němec se vrátil do Cannes po mnoha letech s velkým nadhledem a myslím, že si velmi užíval natáčení, které probíhalo v subverzivním duchu. Přímo na místech činu, bez povolení a zbytečného váhání. Dokázal skvěle využít atmosféry a kulis festivalu, aby ukradl, co potřeboval pro svůj příběh,“ hovorí o začiatku nakrúcania. Dramaturgom filmu bol Jakub Felcman, ktorý pomáhal aj pri scenári. „Pro mě bylo natáčení nejlepší filmovou lekcí, jakou jsem v životě zažil. Jan Němec byl báječný pedagog,“ spomína na prácu s filmovým velikánom, ktorý sa však dokončenia filmu už nedožil. „Němcovo heslo bylo „On the road again“, vždy přímo do ohně a znova na frontu a tohle jako kdyby byla jen další etapa. To nejsilnější a nejtěžší, co může učitel udělat, je rozpracovat dílo a nechat jeho dokončení ve chvíli, kdy už má jasné kontury, na svých studentech - a tuhle lekci nám udělil, a tak teď po letech mám teprve vážně pocit, že jsem složil státnice na FAMU,“ dopĺňa Felcman.

Film vznikal v slovenskej koprodukcii, zastúpená bola Michaelom Kabošom. „Som rád, že nespútaná energia Jana Němca sa dostala do filmu a že sa nám tento výnimočný film podarilo realizovať v slovenskej koprodukcii. Má na tom zároveň veľkú zásluhu Audiovizuálny fond, ktorý sa nebál podporiť netradičný projekt“, hovorí o spolupráci.

Snímka mala slávnostnú premiéru na Slovensku počas 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, do kinodistribúcie prichádza už dnes. 

Galéria

Vyhľadaj podujatie
Súťaž
 

webdesign © bart.sk
Prístupové meno
Heslo
Zabudol som heslo
Chcem sa zaregistrovať
Email