Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
TLAČOVÉ SPRÁVY

PREMIÉRA HUDOBNO – DRAMATICKÉHO DIELA: Gaetano Donizetti – RITA

Komorná Opera Bratislava uvádza komickú operu RITA, v aktualizovanej modernej verzii, od talianskeho operného barda Gaetana Donizettiho. Už 2. mája sa o 19:00 v priestoroch petržalského DK Zrkadlový háj uskutoční predstavenie, na ktoré vás srdečne pozývame.Rita ja jedinou dokončenou operou Donizettiho, ktorá nebola premiérovaná počas jeho života. Napriek tomu, že opera sa nestretla s veľkým úspechom a v nasledujúcich 100 rokoch ju hrávali iba zriedkavo, znovu oživená a vrúcne prijatá bola v Ríme v r. 1955 a neskôr v divadle Piccola Scala v Miláne v r. 1965. V nasledujúcich 50. rokoch sa opera Rita stáva vo francúzskej aj talianskej verzii jednou z najčastejšie hraných Donizettiho opier. V r. 2009 Casa Ricordi publikuje kritickú edíciu partitúry s hovorenými francúzskymi dialógmi a odstraňuje z nej zmeny prinesené predošlými predstaveniami. Originálnu francúzsku verziu rekonštruovali talianski muzikológovia Paolo Rossini a Francesco Bellotto z nedávno objaveného Donizettiho rukopisu.

RITA, ou Le mari battu (Rita alebo bitý manžel) je komická 1 dejstvová opera, ktorú skomponoval G. Donizetti na francúzske libretto Gustáva Vaeza. Opera pozostáva z ôsmich hudobných čísel spojených hovoreným dialógom. Pôvodnú francúzsku verziu dokončil skladateľ v roku 1841 pod názvom „Deux hommes et une femme“ (Dvaja muži a jedna žena). Ritu premiérovali v Opéra – Comique v Paríži 7. mája 1860, t.j. až po Donizettiho smrti.

Opera Rita v réžií Tomáša Remyho Slobodu získava nový priestor. Nabáda ironický pohľad na dnešný skleníkový svet, na rýchlo nadväzujúce vzťahy a pózy, ktoré v tomto priestore nedokážeme udržať. Je možné získať svoj partnerský ideál, ak nie sme sami sebou? Je povrchný svet a materiálna istota podstatnejšie ako naše ja? Kedy je to dráma a kedy je to komédia? Pod taktovkou Daniela Simandla sa predstavia sólisti a orchester Komornej Opery Bratislava.

Nové hudobné divadlo – Komorná Opera Bratislava je prínosom pre súčasnú slovenskú hudobnú kultúru. Popri tradičnej veľkej opere vytvára samostatnú kontrapunktickú líniu v podobe inej filozofie a cieľoch. Tento súbor pozostáva z mladých začínajúcich umelcov, absolventov, študentov konzervatórií a iných umeleckých škôl, ktorí tu načerpajú prvé skúsenosti do ďalšieho profesionálneho života. V spolupráci s profesionálnymi osobnosťami tak získavajú odbornú hudobnú prax. Vo vývoji slovenského kultúrneho života predstavuje dôležitý medzník vznik KOMORNEJ OPERY v Bratislave v r.1986 pod záštitou Slovenskej filharmónie, neskôr SND a ďalej ako samostatný súbor Ministerstva kultúry SR. Počas svojej 23. ročnej existencie súbor zinscenoval diela svetových aj domácich skladateľov, slovenské publikum uvidelo aj niekoľko premiér slovenských skladateľov. Na dedičstvo slovenskej národnej hudobnej kultúry nadviazal po 15. Rokoch nový divadelný súbor - KOMORNÁ OPERA BRATISLAVA. Na hudobnej scéne ako svoju premiéru uviedol projekt – DIELA TEREZÍNSKYCH SKLADATEĽOV a operu skladateľa Hansa Krásu, podľa libreta Adolfa Hoffmeistra -BRUNDIBÁR. Ďalšie predstavenia – G. Fauré – Requiem, A.Vivaldi – Štyri ročné obdobia, G.B.Pergolesi – Stabat Mater a iné potešili hudobnú verejnosť znovuzrodením takéhoto druhu hudobného divadla.

Popis podujatia
Dátum/Date: 2.5.2017 o 19.00 h
Miesto konania: Dom kultúry Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
Dĺžka predstavenia: 60 min.
Obsadenie: Viktória Ballánová/Erika Georgina Szabó Pavol Oravec/Róbert Remeselník Marek Pobuda/Marek Tokoš a company KOB (menoslov sólistov je uvádzaný v abecednom poradí)
Autor: Gaetano Donizetti
Dirigent: Daniel Simandl
Réžia: Tomáš Remy Sloboda
Scéna: Tomáš Remy Sloboda & Laura M. Štorcelová
Kostýmy: Laura M. Štorcelová

Predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné/Entry: 12,00 EUR / Zľavnené vstupné/Discounted entry: študenti, zťp: 6,00 EUR


Vstupenky zakúpite online v sieti Ticketportal.sk.

FACEBOOK EVENT

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.