Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
PREDSTAVENIE

MOSKVA – PETUŠKY /Venedikt Jerofejev/

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Kúpiť lístok
Komédia, javisková metafora delíria našej skutočnosti a bezvýchodiskovosti života človeka. Drsne vtipná a poeticky dojímavá dramatizácia najznámejšieho diela novodobej ruskej literatúry.

Ako sa Venediktovi Jerofejevovi podarilo prekročiť prah päťdesiatky? A ako sa mu podarilo vytvoriť pomerne obsiahle a k tomu ešte aj výsostne originálne dielo? Pokiaľ by totiž normálny človek vypil len polovicu toho, čo jeho autobiografický hrdina „poémy“ Moskva – Petušky, umrel by ako tridsaťročný a nenapísal by vonkoncom nič. Ale Venedikt tak úplne normálnym smrteľníkom nebol. Jeho najbližší ho označovali za profesionálneho alkoholika. Napriek tomuto faktu dokázal písať iskrivo, s ľahkosťou a humorom, zasvätene, s bravúrou a vtipom. A predovšetkým príťažlivo a pravdivo.

Samotný príbeh pripravovanej inscenácie je úplne jednoduchý: Venečka sa prebudí skoro ráno po prepitej noci na schodoch neznámeho moskovského paneláku a je po opici vesmírnych parametrov. Rozhodne sa však, že navštívi svoju lásku v Petuškoch, mestečku vzdialenom niekoľko hodín osobným vlakom. Počká, kým otvoria prvé obchody, nakúpi všakovaké predmety nutné k prežitiu (alebo skôr k neprežitiu?) onej cesty... A vydá sa k vlakovej stanici. Nastúpi do vlaku a... Dorazí do cieľa svojej cesty? Nedorazí? To už neprezradíme...

„Nebudem vám vysvetľovať, ako sa filtruje politúra. To vie u nás každý sopliak. Ktovie prečo v Rusku nikto nevie, na čo zomrel Puškin, ale ako sa filtruje politúra, to vie každý. Skrátka, zapíšte si recept na Kanaánsky balzam. Život dostáva človek len raz, a preto ho treba prežiť tak, aby si nepoplietol recepty“, radí podgurážený Venečka svojim spolucestujúcim vo vlaku Moskva – Petušky. A to aj v našej inscenácii, ktorej nebude chýbať bláznivý rozmar, ruský pátos, nádych metafyziky. A mrazivý ruský humor. Navyše to bude humor vše-ruský! Takže pri ňom podchvíľou budú divákom tiecť aj slzy.

„Biblia ruských alkoholikov“, takto býva táto poéma často a právom nazývaná. A pretože alkoholici celého sveta sú bratia, pretože ich spája puto najsilnejšie, dovolili sme si pozmeniť podtitul našej inscenácie na: „biblia alkoholika“.  Tešíme sa na vás!

Réžia: Svetozár Sprušanský a.h.

Viac informácií o predstavení a vstupenky na www.divadload.sk.
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.