Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

EIRON

08.08.2020 , Sobota

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Irónia patrí medzi výrazové prostriedky, obohacujúce bežnú komunikáciu o rozličné významy. Vďaka nej dostáva vypovedané tvrdenie odlišný zmysel ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pridáva štipku humoru a často priam až uráža. Použiť ju správne vyžaduje dávku zručnosti a nadhľadu rovnako ako to, dokázať ju správne pochopiť.

Výstava s názvom Eiron sa snaží predstaviť podoby irónie v súčasnom slovenskom umení, naprieč jednotlivými médiami. V nich sa striedajú rôzne verzie tvrdení, všetky však majú spoločné to, že menia pôvodné významy zobrazeného. Diela si berú na zreteľ témy akými sú politika, ľudské vzťahy, spoločenské problémy, či dokonca samo umenie.

Celkovo sedem autorov sa predstaví v priestoroch Bunkra, kde sa budú týmto témam venovať vždy otvoreným a kritickým spôsobom. S pohľadom na iróniu skrz ľudské telo a jeho drobné tragické príbehy pracuje vo svojich sochách Miroslav Trubač. O úlohách a pozícii žien v súčasnej spoločnosti uvažuje celkom uštipačným spôsobom v čiernobielych maľbách Lucia Dovičáková. Martin Kochan a Cyril Blažo cielene menia významy obrazov, keď do nich vkresľujú nové predmety a figúry, dopĺňajúce ich stratené, alebo neúplné pointy. O problémoch slovenskej spoločnosti a politiky prostredníctvom ostrých, satirických kresieb porozpráva známy slovenský ilustrátor a karikaturista Martin „Shooty“ Šútovec. Otázkou, čo je ironické na súčasnom umení ako takom a tým čo možno považovať za ironické na jeho vystavovaní sa zaoberá Stano Masár vo svojich minimalistických priam až nenápadných objektoch a inštaláciách. No a napokon číru iróniu, ako základ umeleckej tvorby predstaví vo svojich videách Erik Sikora, minuloročný víťaz prestížnej Ceny Oskara Čepana.

Cieľom výstavy nie je len názorne dokázať fenomén irónie v súčasnom umení na Slovensku, ale tiež aj pobaviť návštevníka, odľahčiť jeho názor na súčasné umenia a tak trochu aj ironizovať samú seba.

Autori
Cyril Blažo, Lucia Dovičáková, Martin Kochan, Stano Masár, Erik Sikora, Martin Šútovec, Miroslav Trubač

Trvanie 25. jún – 3. september 2020
Otváracie hodiny: Ut – Pi: 10.00 – 18.00 hod.So – Ne: 13.00 – 18.00 hod
Miesto Bunker

MIESTO A DÁTUM KONANIA
08.08. Sobota, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
09.08. Nedeľa, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
11.08. Utorok, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
12.08. Streda, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
13.08. Štvrtok, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.