Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ČAS SLUHOV

08.08.2020 , Sobota

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výstava prináša otvorený a sebakritický pohľad inštitúcie do svojich zbierok, z ktorých bola veľká časť zoskupená v období, príznačne nazvanom kurátormi ako Čas sluhov.

Čas sluhov je dokumentačnou introspekciou do akvizičnej minulosti galérie. Kurátori sa rozhodli prezentovať časť zbierkového fondu. Bez hodnotiacich kritérií tvoria tematické okruhy, ktoré by sa mohli zdať ako prvoplánové či nezmyselné, pričom však bez váhania napokon priznávajú, že takými aj sú. Na prvý pohľad sympatické témy ako zvieratká, hudba či vesmír sa po vystavení stávajú razom vtipnou i desivou prechádzkou vlastným svetom „vkusu“ jednej epochy. Cesta prezentovaných diel do depozitárov Nitrianskej galérie bola čiastočne pochlebovaním či istou provinčnou zakomplexovanosťou, alebo len sladkou nevedomosťou. Súbor vystavených malieb a sôch sa vďaka netypickej inštalácii stáva akýmsi humorne odľahčeným absurdným súborom diel.

V projekte ide o inštitucionálnu introspekciu, ktorá je potrebná pri ďalšom odbornom smerovaní – Čas sluhov nepatrí k tradičnej prehliadke diel zo zbierok, nie je ani výstavou v pravom slova zmysle. Expozícia pracuje s osobným vkusom návštevníka, jeho úsudkom a poznaním i poznávaním historického kontextu. Zároveň ide o kurátorský návod ako (s)poznať vystavené „nevystaviteľné umenie“ 70., 80. a sčasti 90. rokov 20. storočia. Týmto projektom kurátori dospeli do bodu, kedy si uvedomili, že je potrebné poukázať na niektoré aspekty z minulosti inštitúcie, ktorú by radšej prehliadali a popierali ju, avšak uvedomenie si neudržateľnosti tohto spôsobu ignorancie dospelo do bodu vytriezvenia, kedy ide o priznanie si a pomenovanie slabosti, ktorá bola prítomnou súčasťou v (ne)odbornom smerovaní inštitúcie v minulosti. Čas sluhov je o precitnutí, zobudení sa zo sna o múzeu s fantastickými zbierkami, ale aj odľahčeným zrkadlením spoločenskej paradigmy a jej rôznych (mocenských, priateľských, odborných) vzťahov, kde figurovali (ne)viditeľní sluhovia času. Čas sluhov je najmä o kritike akvizičnej politiky galérie.

Autori
Stanislava Batelová-Michalčeková, Jozef Baus, Daniel Bidelnica, Lenka Boťanská-Andrášiová, Sylvia Brezianska-Drexlerová, Alexander Bugan, Stanislav Černý, Libuša Čtveráková, Jozef Danč, Velin Dinev, Anton Gábrik, Gabriela Gásparová-Illéšová, Marián Huba, Ladislav Chamuti, Jozef Jaňák, Peter Jasenský, Oľga Johanidesová, Eduard Kalický, Alexander Kiss, Záboj Bohuslav Kuľhavý, Milan Marciňa, Peter Orvan, Štefan Polák, Ever Púček, Ján Raška, Georgi Stoianov, Todor Terziev, Milan Valášek

Kurátori Ľudmila Kasaj Poláčková, Adrián Kobetič
Trvanie 19. jún - 6. september 2020
Otváracie hodiny: Ut – Pi: 10.00 – 17.30 hod.So – Ne: 13.00 – 17.30 ho
Miesto Reprezentačné sály

MIESTO A DÁTUM KONANIA
08.08. Sobota, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
09.08. Nedeľa, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
11.08. Utorok, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
12.08. Streda, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
13.08. Štvrtok, , Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.