Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

POD POVRCHOM JE MED

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Otvorenie výstavy - MÁRIA KOVÁčIK

Pod povrchom je med predstavuje najnovší autorský projekt Márie Kováčik, v ktorom umelkyňa skúma krehkosť vizuálnych informácií - obrazov v zmysle ich viacznačnej uchopiteľnosti, interpretácie a manipulovateľnosti. Tento ich potenciál využíva a pracuje s ním, vyberá a privlastňuje si mediálne obrazy. Pracuje s vrstvami vizuálnych informácií konceptuálne i ako s hmatateľným materiálom. Mária Kováčik sa vo svojich dielach doteraz venovala primárne odvráteným stránkam ľudského bytia a života - ako napríklad násilie či vynútená migrácia. Práve v jej posledných dvoch pôsobivých projektoch – Hra na príťažlivosť (2017) a Glitch (2019) – sa u nej objavuje záujem o artikuláciu vzťahu diváka k videnému, jeho rezistenciu a poddajnosť zoči-voči reprodukovanému obrazu so silným emočným nábojom.

Aj jej aktuálna výstava, opäť s takmer kinematografickým názvom, Pod povrchom je med pokračuje v tejto línii. Umelkyňa tu nadväzuje na predošlé projekty, v ktorých vytvárala z množstva obrazov na zmršťujúcej fólii akýsi kaleidoskop vizuálne podmanivých, aj keď monochrómnych a vo svojej podstate mrazivých scén. Maľuje opäť na podklad fólie, niektoré zmršťuje, niektoré necháva v pôvodnej veľkosti. Kováčik z nich však nevytvára ucelený príbeh zložený z filmových/ obrazových políčok deja, ale skôr opakuje a stupňuje odtiene pôvodne existenčne ohrozujúcich situácií. Obrazy agresie či migrácie sú univerzálnou ľudskou skúsenosťou, no pretlak takýchto obrazov sprostredkúvaných médiami mení prah citlivosti, záujem i empatické nastavenie diváka. Kováčik využíva to, že obraz nikdy nevnímame ako statický, vidíme za ním istú situáciu, druh konania, akciu. Niektoré scény reprodukuje viackrát, v snahe poskytnúť divákovi možnosť vycentrovať sa, nájsť ten správny uhol, nájsť pod povrchom pohyb v statickom.

Možná prítomnosť medu pod povrchom (materiálnym, imaginárnym či obrazovým) tu evokuje niečo prekvapivé, nečakané a nie nutne príjemné. Vyvoláva ambivalentné pocity a asociácie  – voňavé i lepkavé, príťažlivé i odpudivé – podobne ako to, čo sa skrýva pod digitálne upravovanou vrstvou reprezentácie každodennosti a jej prežívania v súčasnosnom svete hyperviditeľnosti, transparentnosti, ale aj cenzúry a manipulácie. Neuchopiteľnosť výjavov v ich celistvosti, subtílnosť ich prevedenia, chýbajúce informácie ako farby, kontrasty či detaily prostredia, tvárí, nás nútia k bližšiemu pohľadu, ktorý nás však možno ešte viac zneistí. Ako nájsť v mori vizuálneho smogu a pretlaku informácií miesto, ostrov v sebe, z ktorého vidieť podstatu vecí?

Mária Kováčik je absolventkou Ateliéru mal+by na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej diela boli súčasťou skupinových výstav ako Pedestriálna perspektíva (2015, Nástupište 1-12 Topoľčany), Bratislava pro Wratislavia/ Wratislavia pro Bratislava (2017, Galerie miejska, Galerie Neon, Galerie za szkłem, Wroclaw), Vezme to ruka (2018, Pragovka Rear Gallery, Praha). V roku 2019 odprezentovala svoj autorský projekt Glitch v Galérii Medium v Bratislave.

Realizáciu projektu z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.