Žiadna mapa nie je pravdivým záznamom reality, ale súborom mnohých subjektívnych rozhodnutí, ktoré priamo ovplyvňujú jej čítanie...

Nedávno som v rádiu počula rozhovor s tvorcom atlasov a máp, grafickým dizajnérom Joostom Grootensom. Hovoril o tom, že pri tvorbe cíti potrebu zámerne preháňať a zdôrazňovať niektoré aspekty mapy, čím príjemcu upozorňuje na svoju autorskú manipuláciu. Žiadna mapa totiž nie je pravdivým záznamom reality, ale súborom mnohých subjektívnych rozhodnutí, ktoré priamo ovplyvňujú jej čítanie.

Podobné postupy sú blízke i autorkám výstavy Limity navigácie, Ľudmile Hrachovinovej a Merzedes Šturm-Lie. Ich mapou je výstavný priestor, ktorý im neslúži iba ako pozadie, ale aj ako spolutvorca a hlavná inšpirácia spoločnej práce. V dialógu s ním upozorňujú prostredníctvom hyperboly a rôznych odchýlok a prekážok na často mechanicky prijímané pravidlá a zjednodušenia, ktoré sú síce nutnou podmienkou našej orientácie v systéme, ale bez pravidelného preskúmavania a overovania môžu viesť k vyprázdnenosti a neslobode. Limity navigácie vytvárajú niekedy až absurdné situácie, ktoré môžu pôsobiť ako sebasabotáž, sú však výzvou k hľadaniu nových spôsobov videnia a prežívania, nástrojom na odkrývanie vedomých i nevedomých manipulácií, ktoré spoluvytvárame aj my sami.

Ľudmila Hrachovinová (1984, Slovensko) a Merzedes Šturm-Lie (1991, Dánsko) sa zoznámili na Kráľovskej akadémii v Štokholme, kde priebežne študovali v období medzi rokmi 2010 až 2017.

Ľudmila Hrachovinová pracuje s médiom maľby. Vo svojich priestorových inštaláciách sa zameriava na vzťah diváka a obrazu a možnosti jeho manipulácie. Často použitá nekonformná poloha maľby je spôsob, ktorým predefinováva vzťah k tomuto médiu a jeho historické a sociálne väzby. Výsledný koncept tvorí až daná situácia, keď je dielo vystavené a je v interakcii s divákom. Ľudmiline abstraktné obrazy sú akýmsi prepisom a výsekom vonkajšej reality, údajmi vybranými a prepísanými na základe vlastných vnútorných princípov. Zobrazené prvky a tvary sú často v pohybe a v rotácii. Zaujímajú ju vzťahy a napätie medzi nimi.

Merzedes Šturm-Lie sa venuje rôznym médiám, ako je sochárstvo, performance, maľba, video a zvuk. Do svojich prác často integruje artefakty historického alebo kultúrneho významu. Jej umelecká prax sa sústreďuje na procesy transformácie, obracania realít naruby, skúmania histórie, smrti a snov. Vo svojom prístupe sa snaží pochopiť zložitosť moci a spochybniť to, čo sa navonok javí ako prirodzené, v skutočnosti je však konštruktom. Na históriu nazerá ako na nekonečnú špirálu konštrukcie a de(kon)štrukcie a skúma juxtapozíciu týchto týchto dvoch princípov.

Autorky: Ľudmila Hrachovinová & Merzedes Šturm-Lie (BE/SE)
Kurátorka: Zlatka Borůvková (CZ)
Vernisáž: štvrtok, 6. júna 2019 o 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 7. 6. – 1. 9. 2019
Otvorené: ut - pia: 10.00 - 18.00, so - ne: 13.00 - 18.00
Miesto konania: Galéria mladých