Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ČARO SLOVENSKÉHO ORNAMENTU

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Originálnosť, regionálnu špecifickosť, farebnú rozmanitosť, krásu ako celku i zaujímavosť v detaile predstaví výstava Čaro slovenského ornamentu, ktorá bude otvorená od 6.2. – 1.3.2020 v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre, Štefánikova tr. č. 1.

V súčasnosti sa pod vplyvom módnych trendov znovu navracia ornamentálna výzdoba do predmetov každodennej potreby, odevov, dokonca i tetovaní pokožky. Hoci dnes plní dekoratívnu funkciu, v minulosti bola účelová a mala magicko-kultový význam. Ornament sprevádza ľudstvo od nepamäti, jeho počiatky siahajú až do neolitu. Neustále sa menil a vyvíjal až dodnes. Možno na ňom pozorovať cudzie vplyvy a prvky, ktoré boli prispôsobené podľa vkusu, čím dostali slovenský ráz. Zdobil steny domov, domáce náradie, zbrane, drevené predmety, keramiku, nábytok, výšivky, ľudový odev atď. Ornamentálna výzdoba je odrazom výtvarnej tvorivosti, kultúrneho vývinu, ale aj umeleckého cítenia. Výstava Čaro slovenského ornamentu, ktorá bude otvorená od 6.2. – 1.3.2020 v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre sa dotýka tém slovenského ľudového ornamentu v podaní majstra Štefana L. Kostelničáka a staroslovienskej symboliky doplnených o autorské fotografie Miloša Zverinu zachytávajúce zaujímavé miesta slovensko-slovanského sveta.

Trvanie výstavy: 6.2. – 1.3.2020

Otváracie hodiny:
Pondelok - Piatok 9.00 - 11.30, 12.00 - 17.00
Sobota - Nedeľa 10.00 - 17.00
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.