Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM
VÝSTAVA

IVAN KELLY KÖHLER – JAZZ STORY KELLY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
+ Zdieľať akciu

O UDALOSTI

Turčianska galéria v Martine pozýva všetkých priaznivcov výtvarného umenia na vernisáž výstavy umelca Ivana Köhlera, ktorá sa uskutoční dňa 22. júna 2017 o 17. hodine.

V krajine jazzovej slobody sa každý fanúšik na chvíľu pozabudne a rád sa vzdiali zhonu každodenného stresu. Už dávno je jazzová fotografia samostatnou kategóriou umeleckej a dokumentárnej tvorby. Jazz je mimoriadne osobnou výpoveďou o človečenstve, o človeku kriticky mysliacom a nie len nekriticky prijímajúcom nepodnetné produkty prvoplánovej spotreby. Jazz nie je žánrom, ktorý by bol rigorózne dogmatický so striktnými východiskami, naopak jeho najväčšou doménou je voľná cesta autorskej invencie bez zväzujúcich kompozičných, tvarových a iných limitov.

Symbolické je počúvať jazz práve dnes, kedy je táto hudba ľudskej emancipácie ojedinelým manifestom proti bezbrehému individualizmu v krízami zmietanej spoločnosti. Tento text venovaný Ivanovým fotografiám jazzových velikánov nie je umeleckohistorickou analýzou, ale skôr osobnou úvahou o kultúre a ideách ktoré sú s touto hudbou spojené. Píšem túto úvahu rovnako z pozície obyvateľa planéty, kde Jazz je cestou slobody. Pri týchto riadkoch napr. počúvam príznačný album The Journey (Cesta) bubeníka Jelle Van Giella a som nadšený z toho, koľko nápadov je možné vložiť do taktov, plynúcich po ničím nezahatenej ceste slobodnej mysle. Preto je moje želanie všetkým vám: nechajte sa inšpirovať vyžarovaním hudobníkov z týchto fotografií, objavovanie nimi zastúpených fascinujúcich svetov stojí za to. A ak budete mať šťastie, tak ešte stále máte možnosť vidieť mnohé legendy naživo. V roku 1987 fotil Ivan Köhler spomenutého Billyho Cobhama v Bratislave a keďže som mal vtedy dva roky, nemohol som to zažiť. Pred dvoma týždňami bol už 73 ročný Billy Cobham vo Viedni a ja som si jeho koncert nenechal ujsť. Pri počúvaní jeho hudby, plnej sofistikovanej energie, mi nedalo neuvedomiť si ďalšiu súvislosť, Ivan, ktorý je Billyho rovesníkom (rok narodenia 1944) je rovnako vitálny, z čoho vyplýva: Jazz je nie len cestou slobody, ale aj cestou dlhého života.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 22. 6. o 17.00.

Výstava diel Ivana Köhlera bude pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená do 6. septembra 2017.

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.