Prezentácia knihy Slovenské provokácie.

„…kniha je o dozrievaní moderného slovenského národa. Obsahuje eseje o šiestich slovenských literátoch, ktorí sa podpísali pod vznik novej slovenskej kultúry. Boli to muži rôzneho vzdelania a rôzneho charakteru. Spájala ich viera v budúcnosť samostatného národa. Ich mená… : Ľudovít Štúr, Karol Kuzmány, Jozef Miloslav Hurban, Štefan Marko Daxner, Ján Francisci a Mikuláš Dohnány.“ (citát autora)
Spisovateľ Dalimír Hajko debutoval v roku 1975 filozofickými esejami  
   Rozpätie dňa  .   
V rokoch 1976 a 1977 napísal dve ďalšie knihy Niekoľko inšpirácií a Sondy. Diela sú súbormi esejí a literárno-filozofických reflexií nad literárnou tvorbou i konkrétnymi dielami niektorých slovenských prozaikov a básnikov vtedajšej mladej a strednej generácie. 
Knihu Filozofia a socialistická kultúra vydal v roku 1979. Analyzuje v nej vzťah kultúry a civilizácie.
V štúdii Začiatky marxistickej filozofie na Slovensku z roku 1986 skúma genézu vývoja tohto filozofického myslenia a jeho prejavov i vplyvu na slovenskú spoločnosť. 
O rok neskôr vyšlo Dalimírovi Hajkovi dielo Tvorcovia veľkých myšlienok. Sústredil doňho biografických esejí o najvýznamnejších predstaviteľoch filozofického myslenia v dejinách ľudstva. 
K ďalším dielam patrí kniha esejí Okamihy poézie z roku 1990, Rozpätie dňa a noci (1992), Existencia v literatúre vyšla v roku 1996, v roku 1998 monografia Ján Stacho.