Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

KALIGRAFIA = KRASOPIS

08.08.2020 , Sobota, 10:00 - 17:00

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Liptovská galéria P. M. Bohúňa v spolupráci s Bibianou, Medzinárodným domom umenia pre deti pripravila interaktívnu výstavu s názvom Kaligrafia = krasopis v priestoroch Galérie Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši. Výstava predstavuje písmo tak, ako vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Názov kaligrafia je odvodený z gréckych slov kalfos = krása a grafos = písanie. Je teda o umení krásneho písania, teda o krasopise.

Kaligrafia je zaujímavá z viacerých dôvodov. Zahŕňa funkčné nápisy, ručne písané listy, ale tiež výtvarné diela, teda ručne písané listiny, pri ktorých vytvorenie znaku má prednosť pred čitateľnosťou textu. Tradičnú kaligrafiu odborníci delia na európsku tzv. románsku, používajúcu zrezané pero - od husieho po kovové a východnú - čínsku, japonskú a arabskú, ktorá bola a je aj v súčasnosti, písaná štetcom. Po vzniku kníhtlače sa kaligrafia presunula od oblasti kancelárskej, listinnej a umeleckej. Dnes sa kurzy kaligrafie objavujú v ponukách odborníkov venujúcim sa tvorbe písma i v centrách voľného času, kde sa deti i dospelí venujú krasopisu. Kaligrafia predstavuje originálny spôsob relaxu a možnosť, ako získať úhľadný krasopis.Výstava v Galérii Kolomana Sokola je rozdelená do štyroch miestností. Prvou je miestnosť s informáciami o písme, jeho histórii a podobách tak, ako sa v priebehu času vyvíjalo. Nachádzajú sa tu základné informácie o písme a tiež interakcie, prostredníctvom ktorých sa aj tí, ktorí ešte nevedia čítať, zoznámia s písmom v jeho rôznorodých podobách. Súčasťou je aj priestor na kaligrafické tvorivé dielne. V ďalšej miestnosti sa návštevníci ocitnú v „krajine pisárov“ - navštívia stredoveký kláštor, kde mnísi prepisovali texty, púštny stan arabského šejka i pagodu čínskeho pisára. Vyskúšajú si vyskladať oznam z hieroglyfov alebo napísať list barokovým písmom. V tretej miestnosti deti objavia čarovný svet Maľovanej abecedy od Jána Smreka, ktorý nanovo stvárnila ilustrátorka Alena Wagnerová. V poslednej miestnosti za písmenkovým tunelom čaká návštevníkov svetelné prekvapenie, kde môžu z tieňohry prečítať známe verše.

Výstava je určená najmä deťom v predškolskom veku a žiakom základných škôl, ale určite si nájde aj mladších ale i starších priaznivcov. Lektorky prispôsobia sprievod výstavou veku návštevníkov. Výstava v priestoroch Galérie Kolomana Sokola potrvá do 29.8.2020.

Miesto: Galéria Kolomana Sokola, Liptovský Mikuláš
Scenár a dramaturgia výstavy: Ingrid Abrahamfyová
Výtvarno – priestorové riešenie výstavy: Roman Bezák
Trvanie výstavy: 11.3. – 29.8.2020

www.galerialm.sk

MIESTO A DÁTUM KONANIA
08.08. Sobota, 10:00 - 17:00, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Tranovského 3, Liptovský Mikuláš,
11.08. Utorok, 10:00 - 17:00, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Tranovského 3, Liptovský Mikuláš,
12.08. Streda, 10:00 - 17:00, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Tranovského 3, Liptovský Mikuláš,
13.08. Štvrtok, 10:00 - 17:00, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Tranovského 3, Liptovský Mikuláš,
14.08. Piatok, 10:00 - 17:00, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Tranovského 3, Liptovský Mikuláš,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.