VÝSTAVA TRADIČNÉHO ČÍNSKEHO UMENIA RUČNÉHO VYSTRIHOVANIA Z PAPIERA

Termín konania výstavy: 19. september – 13. október 2019 - výstava je predĺžená do 27. 10. 2019
Usporiadateľ: Spolok čínskeho ženského združenia na Slovensku a STM Košice
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice 

Na výstave budú prezentované obrazy z tvorby Weifei Cheng. Autorka sa narodila v roku 1938 vo Wuwei v provincii Gansu v Číne. Od roku 2014 sa venuje tejto tradičnej čínskej umeleckej technike, keď sa stala členkou Klubu dôchodcov so zameraním na rôzne druhy umenia (spev, tanec, ručné práce, maľba, kaligrafia a podobne). V roku 2017 počas svojho polročného pobytu v Košiciach u dcéry Liu Dong sa intenzívne venovala práve tradičnej technike vystrihovania. Počas tvorivého obdobia vzniklo takmer 100 obrazov. 

,,Všetky obrazy sú tvorené jej rukami podľa predlohy a sú opatrené pečiatkou s jej umeleckým menom Yanan, špeciálne vytvorenou, aby ňou označovala svoje diela. Odtlačok pečiatky predstavuje symboliku lietania, teda túžbu po voľnosti a slobode,“ poznamenala dcéra autorky, Liu Dong. V období aktívneho profesionálneho života pracovala pani Cheng ako pedagogička na Katedre chémie univerzity v meste Lanzhou.

Čínske umenie vystrihovania z papiera sa pýši bohatou a dlhou históriou. Známy filozofický princíp dvoch protikladov v prírode, Yin a Yang, nachádza svoj odraz aj v tomto umení. Rozmanité obrazy vznikajú tým, že v pevnom podklade vystrihovaním vzniká kontrast v kombinácii s prázdnymi miestami. Kategorizácia vystrihovania má päť oblastí využitia: ozdobné stuhy, darčekové predmety, tradičné obrazy pri svadobných obradoch, vyšívanie a dekoratívne účely. Už záznamy z obdobia cisára Wu Di z dynastie Han viac než 2100 rokov dokazujú, že neznámy autor vystrihol z papiera podobu Li Furen, konkubíny panovníka, aby ho potešil v jeho žiali. 

,,Artefakty tohto umenia sú v Číne v domácnostiach obľúbené aj v súčasnosti v období Jarných sviatkov, kedy je možné ich vidieť prilepené v oknách, či pripevnené na stuhách, visiacich zo zárubní dverí,“ doplnila Liu Dong. Špičkoví umelci, ktorí sa venujú tejto výtvarnej technike, v súčasnosti realizujú svoju tvorbu formou obrázkov vo viacfarebnom vyhotovení. Z dôvodu veľkej obľúbenosti a častého využitia pri príležitosti rôznych sviatkov, ako sú napríklad Čínsky Nový rok či tradičné svadobné obrady, sa často používajú vystrihované obrázky, ktoré vznikajú strojovou výrobou. Najviac sú však samozrejme vzácne tie diela, ktoré vzniknú tradičným spôsobom, teda ručným vystrihovaním.

www.stm-ke.sk│FB: Slovenské technické múzeum