Vlakom za UNESCOm: DO JASOVA (Košice - Jasov - Medzev)

Spoznajte klenoty AbovaGemeru a juhu Spiša, ktoré sú súčasťou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Košickom kraji tento rok pre všetkých nadšencov svetových unikátov pripravili šesť výletov nostalgickým vlakom za kultúrnymi prírodnými pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO.
 
V regióne je skutočne na čo sa pozerať a vynikajúca dostupnosť Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva ho robí ešte zaujímavejším. Unikátny projekt spája dve atraktívne hodnoty - najvzácnejšie pýchy oblasti a jedinečné zážitky z jazdy vo "vláčiku - motoráčiku". Nielen deti budú nadšené.
 
Z Košíc je možné sa do 100 minút dopraviť až k 18 pamiatkam zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nostalgický vlak bude jazdiť aj po tratiach, kde už v súčasnosti vlaky s cestujúcimi nejazdia.
 
Súčasťou výletov projektu Vlakom za UNESCOm je tiež ponuka uceleného programu, služby turistického sprievodcu a návštevníkom ako digitálny sprievodca po celom regióne určite poslúži aj mobilná aplikácia Košice región.
 
Vlaky vypravujú dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice aj s podporou Železníc Slovenskej republiky. Nostalgický ráz dodáva výletom nielen samotný dopravný prostriedok - legendárne motorové vozne 810, ale aj jednotlivé stanice.

Viac informácií nájdete na: www.unesconadosah.sk / www.kosiceregion.com

>> PRIHLÁSIŤ SA <<


Jasovská jaskyňa

Na východnom okraji Slovenského krasu sa nachádza Jasovská jaskyňa. Vďaka svojmu významu a  výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vznikla činnosťou podzemnej časti rieky Bodva. Obývali ju už neolitickí ľudia, pričom miestni obyvatelia ju poznali aj v stredoveku, keď sa v nej skrývali pred Tatármi či Turkami.

Vchod do jaskyne sa nachádza na úpätí Jasovskej skaly v nadmorskej výške 257 m. Jej chodby sú usporiadané do piatich úrovní a dosahujú celkovú dĺžku 2 811 m. Súčasná prehliadková trasa meria 720 m a jej absolvovanie trvá približne 45 minút.

Jaskyňa je mimoriadne bohatá na tvarovo a farebne veľmi pestrú kvapľovú výzdobu. V jaskynných priestoroch žije viacero druhov netopierov.

Jasovskú jaskyňu pravdepodobne objavili mnísi rádu premonštrátov z miestneho kláštora a verejnosti ju sprístupnili už v roku 1846. Na stenách jaskyne sú zachované historické nápisy, najstarší z nich z roku 1452, z čias husitských bojov. Priestor nazývaný ako Dóm netopierov sa využíva na speleoklimatickú liečbu alergických a astmatických ochorení.