V septembri sa v Košiciach uskutoční už tretí ročník Spline Festivalu.
 
V období od 15. do 22. septembra 2018 sa bude v niekoľkých kultúrnych inštitúciách  v Košiciach konať 3. ročník multižánrového Spline Festivalu 2018. Jeho cieľom je vytvoriť absentujúcu komunikačnú platformu tém, ktoré proti sebe stavajú menšiny a širokú verejnosť.

Ambíciou aj naďalej zostáva prostredníctvom umeleckých diel a intervencií reagovať na kritické témy a problémy ako rasizmus, homofóbia, utečenecká kríza či xenofóbia. Súčasné umenie sa práve v tomto čase javí ako ideálny prostriedok na reagovanie a komunikovanie týchto tém smerom k verejnosti. Umenie má totiž schopnosť vyvolávať široko-spoločenskú diskusiu a preto by jeho úlohou malo byť tiež upozorňovať na defekty v spoločnosti. “Nosnou témou tretieho ročníka Spline Festivalu je rómska problematika. Budeme sa tiež venovať sochám vo verejnom priestore, ich ochrane a budúcnosti,” uvádza dramaturg a kurátor festivalu Tomáš Makara.   

Festival štartuje v sobotu 15.septembra (20.00 hod.) v Kine Úsmev premietaním filmu Diera v hlave o rómskom holokauste z dielne režiséra Roberta Kirchhoffa.

V pondelok 17.septembra  (19.00 hod.) bude v košickom Klube prebiehať prednáška pražského kurátora a teoretika umenia Václava Jánoščíka o ekonomickej kríze, ekologickej apokalypse, populizme a xenofóbii.

V rovnakom priestore a v rovnaký deň bude sprístupnená nová výstava, ktorá na rómsku problematiku nazerá optikou súčasného umenia. “Do Košíc sa nám podarilo dotiahnuť výborné dielo Momnument pre štastnú budúcnosť od holadnského vizuálneho umelca Klaasa Burgera, ktoré som spoznal pred tromi rokmi na rezidencii v Poľsku. V rámci výstavy budú môcť diváci vidieť aj niekoľko ďalších diel od slovenských či českých umelcov. Rád by som upozornil na dielo s názvom Neviditeľné Múzeum od významného výtvarníka Ota Hudeca, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Centre George Pompidou v Paríži, na ktorom autor spolupracoval s tohtoročnou finalistkou Ceny Oskára Čepana Emíliou Rigovou,” odporúča šéf festivalu Tomáš Makara.

V utorok 18.septembra (18.00) bude program Spline festivalu pokračovať vo Východoslovenskej galérií diskusiou o vzťahu verejného priestoru a umenia. Moderátorom bude obľúbený košický potulkár Milan Kolcún, diskutovať budú výtvarník Peter Beňo, riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová a Ing. Arch. Alexander Lami - generel sôch a objektov v mestskej pamiatkovej rezervácii.

“Počas festivalového týždňa sú pre návštevníkov pripravené ďalšie premietania, diskusie či prehliadka sôch vo verejnom priestore. Festivalový záver ukončíme koncertom a skvelou párty v Kine Úsmev 22.septembra.” – dodáva Tomáš Makara.
   
Festival organizuje občianské združenie Alt30collective a projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

Aktuálne novinky nájdete tiež stránke festivalu: https://www.facebook.com/splinefestival/

FACEBOOK EVENT