Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

SLOVENSKÝ ORNAMENT MAJSTRA KOSTELNÍČKA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Verejná knižnica Jána Bocatia v spolupráci so Súkromným etnografickým múzeum HUMNO a Záujmovým odborom regionalistiky Matice slovenskej  pozýva 22. januára 2020 o 16:30 hod. na vernisáž výstavy Slovenský ornament majstra Kostelníčka. Zostavovateľkou a zároveň aj kurátorkou výstavy je PhDr. Gabriela Čiasnohová – Barlová.

Ornamentálna tvorba je typickým prejavom ľudovej kultúry, no vďaka umelcovi, maliarovi Štefanovi Leonardovi Kostelníčkovi bol slovenský ornament povýšený na umenie. Štefan Leonard Kostelníček zberateľ, zakladateľ a propagátor slovenskej ornamentiky, sa narodil 14. februára 1900 v Spišskej Starej Vsi v chudobnej roľníckej rodine ako najmladšie, siedme dieťa. Na výtvarné štúdiá nastúpil v prvej grafickej a kresliarskej škole na Slovensku u Eugena Króna v Košiciach. Po ročnom štúdiu si v Košiciach otvoril ateliér, ktorý bol zameraný na slovenský ornament. Ornament zbieral a študoval nielen na Slovensku, ale aj na Morave a Podkarpatskej Rusi. Jeho kariéra vrcholila v období prvej Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945. V Bratislave mal veľký ateliér aj s výstavnými priestormi. Bol mimoriadne nadaným a zručným kresliarom. Je známe, že okrem ornamentov kreslil a maľoval portréty i štylizované postavy v krojoch. Zomrel náhle  počas návštevy Košíc 19. septembra 1949.

PhDr. Gabriele Čiasnohovej – Barlovej sa podarilo na pätnástich veľkoplošných tabuliach prezentovať práce z tvorby Leonarda Kostelníčka. Tabule obsahujú viaceré dokumenty, ktoré obsahovo navzájom súvisia. Spoločným znakom je predovšetkým autorský ornament. Všetky uvedené diela dokumentujú bohaté možnosti využitia motívu slovenského ornamentu z dielne majstra Kostelníčka v slovenskej histórii. Výstava potrvá v priestoroch Centrálnej požičovne Verejnej knižnice Jána Bocatia do 9. marca 2020.

www.vkjb.sk
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.