Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
FESTIVAL

SCANDI: PREHLIADKA SÚČASNÝCH SEVERSKÝCH FILMOV

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Prehliadka severských filmov Scandi je venovaná ženám

V poradí šiesty ročník prehliadky súčasných severských filmov Scandi prinesie od 22. do 25. januára do Kasární/Kulturparku kvalitný výber noviniek a atraktívnych titulov z dánskej, švédskej, nórskej a fínskej produkcie. Venovaná je ženám. Diváci po celom Slovensku premiérovo uvidia 6 nových titulov a 3 akvizície so ženskými protagonistkami.Organizátori sa snažili reagovať na prebiehajúce turbulentné zmeny v spoločnosti. V súvislosti so ženskými hrdinkami, účinkujúcimi vo filmoch, ktoré sa neboja vyjadriť svoj názor a dokonca sú ochotné zaň nebojácne bojovať, preto je tento ročník venovaný práve takýmto ženám.

V snímkach si všímali trendy ako #metoo, ktorý reflektoval sexuálne násilie na ženách a popritom rozmáhajúci sa trend „body positivity“, ktorý spochybňuje tradičné normy krásy a podporuje inklúziu. Cieľom výberu filmov je otvoriť témy, o ktorých sa hovorí a diskutovať s divákmi.

Škandinávske krajiny sú preslávené kreativitou, prezieravosťou, schopnosťou prežiť a umenie premeniť svoje nevýhody v zaujímavú skúsenosť. Krajiny na severnom cípe Európy tvoria jeden kultúrny celok z hľadiska citlivosti. Severská kinematografie ponúka v tejto súvislosti výrečný dôkaz. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania produkujú ročne viac než 100 filmov, nadšene koprodukujú a vytvorili funkčnú sieť škôl, kín, inštitútov a festivalov. Ich kinematografia má veľkú podporu v televíznych sériách pripravených na export. Vitálny severský film sa komerčne predáva sám i keď triumfuje aj na prestížnych festivaloch.

Zo šiestich premiér uvidíme v Košiciach štyri. Prvou bude dánsko-švédsky film o úspešnej právničke Srdcová kráľovná (22. 1. 2020), ktorý získal na Sundance 2019 Cenu divákov.  Perfektný život Anny ohrozí príchod manželovho problematického syna z predošlého vzťahu. To, čo sa zdalo len jemným flirtom, sa rýchlo premení v znepokojivý príbeh sily, zrady a zodpovednosti s ničivými následkami.

Snímka Bacuľky (23. 1. 2020) je príbehom o mladých škandinávskych ženách, ktoré majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú FAT, TLSTÉ. Vyžadujú rešpekt a uznanie v spoločnosti zameranej na stravu a zároveň zápasia s nedostatkom vlastnej hodnoty. S provokatívnym tónom feminizmu a umeleckým prístupom k prirodzenej kráse tento film zmení spôsob, akým telá vnímame. Je to film o hanbe a povstaní, ale aj o humornej a srdečnej ceste partie žien.

Zo švédskej produkcie je ďalšia novinka Dokonalý pacient (24. 1. 2020). Podmanivý príbeh reportéra o najväčšom právnom škandále vo švédskej histórii, ktorý spochybnil celý právny systém. Venoval sa dokazovaniu nevinnosti Thomasa Quicka, popritom však odhalil právny chaos, ktorý ho odsúdil na život v psychiatrickom väzení. Nikto sa však nezaujímal o oslobodenie a prepustenie najhoršieho sériového vraha.

Počas prehliadky Scandi uvidia diváci aj dánsko-nórsko-švédsku snímku Vidíš mesiac, Daniel (25. 1. 2020). Rozpráva príbeh jedného z najúžasnejších únosov súčasnosti. Hlavnou postavou je fotožurnalista, ktorý bol v Sýrii zadržaný teroristickou organizáciou islamský štát spolu s niekoľkými ďalšími cudzincami vrátane amerického novinára Jamesa Foleyho.


SCANDI:

FACEBOOK EVENT

www.k13.sk│FB: K13 - Košické kultúrne centrá

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.