Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

PRVÝ DOTYK SO SLOBODOU

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Zámerom výstavy Prvý dotyk so slobodou je osloviť najmä mladú generáciu, ale aj širokú verejnosť a predostrieť netradičným spôsobom kontext Nežnej revolúcie a udalostí novembra 1989. Netradičné poňatie výstavy s komiksovými prvkami návštevníkom ponúkne zaujímavé dokumenty z archívov hlavných partnerov. Sú nimi Košický samosprávny kraj, Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Ústav pamäte národa a Rozhlas a televízia Slovenska. Výstava bude prístupná od 14. novembra do 20. decembra 2019 v priestoroch VKJB na Hlavnej 48 v Košiciach.

Otvorenie výstavy: 14. november 2019 o 16:30 -  FACEBOOK EVENT


Z archívov VKJB pôjde najmä  o unikátne fotografie z demonštrácií, zachytávajúce aktérov z tribún, ale aj masovú účasť obyvateľov a dobové články z novín.  Knižnica získala do fondu regionálneho oddelenia sadu doposiaľ nepublikovaných profesionálnych fotografií Veroniky Januškovej a Milana Kapustu. Vtedajšia tlač bola výrazne poznamenaná komunistickou ideológiou, preto bude zaujímavé sledovať aj spôsob, akým informovala o zlomových udalostiach a jeho postupnú premenu. Audio časť výstavy bude obohatená o hudbu z obdobia spred tridsiatich rokov z fondu hudobného oddelenia VKJB.

Ústav pamäte národa okrem iných dokumentoch prispel doposiaľ nezverejnenými situačným správami z archívov Štátnej bezpečnosti, v ktorých jej agenti podávali správy z diania v uliciach. Na výstave budú dominovať správy z Košíc.

Odborníci z katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ vytvorili didaktickú pomôcku, ktorá bude nielen súčasťou expozície, ale poslúži aj učiteľom dejepisu ako podklad pre kreatívne, inovatívne vyučovanie o Nežnej revolúcii a súvisiacich udalostiach. Historici z UPJŠ sa tiež podieľali  na textovej časti výstavy, ktorá zasadzuje udalosti z roku 1989 v Československu a na Slovenku do európskeho kontextu a približuje ich korene do diania, ktoré o niekoľko desaťročí predchádzalo udalostiam z novembra 1989.

Z archívnych materiálov RTVS budú na výstave premietané záznamy zachytávajúce ťažiskové udalosti ako aj relácie, ktoré sa venovali tejto téme v kontexte diania na území súčasného Košického kraja.

Výstava bude mať interaktívne prvky, ktoré návštevníkom umožnia emocionálnejšie uchopiť posolstvo výstavy, význam zlomových udalostí a ich dosah na našu súčasnosť. Jedným z nich je vytváranie pocitovej mapy samotnými návštevníkmi, z ktorej vznikne pamätník k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Výstava Prvý dotyk so slobodou nemá za cieľ podať lineárny, historický výklad novembrových udalostí v Československu, na Slovensku či v Košiciach. Chce vzbudiť v návštevníkoch úvahy o tom, čoho sme súčasťou, že sme to práve my, jednotlivci, ktorí tvoríme dejiny a nesieme za život v demokratických podmienkach zodpovednosť.

Výstavu podporia viaceré sprievodné podujatia. Prvým z nich bude verejná diskusia s Michalom Havranom a hosťami v divadle Thália 13. novembra o 19. hodine.  

www.vkjb.sk│FB: Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

MIESTO A DÁTUM KONANIA
12.12. Štvrtok, 09:30 - 18:00, Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Hlavná 48, Košice,
13.12. Piatok, 08:00 - 16:00, Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Hlavná 48, Košice,
16.12. Pondelok, 09:30 - 18:00, Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Hlavná 48, Košice,
18.12. Streda, 09:30 - 18:00, Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Hlavná 48, Košice,
19.12. Štvrtok, 09:30 - 18:00, Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Hlavná 48, Košice,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.