Pozývame vás na návštevu Potulnej galérie v Tabačke.

Pozrite si výstavu umeleckých diel a zmeňte svoj život. Zahrajte sa s našimi mediátormi na workshopoch a v tvorivých dielňach. Odneste si noviny, pár nových dobrých vlastností a vyhrajte nálepky, magnetku, alebo odznak.

Hravou formou a metaforickým jazykom umenia upozorňujeme na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Našim poslaním je motivovať vás ku kritickému mysleniu a upozorniť na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami.

Vystavujúce umelkyne / umelci:
  • Alena Foustková /CZ/,
  • Projekt Karavan (Oto Hudec + Danka Krajčová)
  • Kundy Crew
  • Stano Masár, migrantas.org /ARG-D/
  • Tomáš Rafa
  • Shooty
  • Ivana Šáteková
  • Kateřina Šedá /CZ/ 
  • Anna Witt /A/

Kurátor: Juraj Čarný

Z Košickej Tabačky sa pôjdeme túlať po mnohých ďalších miestach, mestečkách a dedinách, celkovo navštívime viac ako 40 námestí, kultúrnych festivalov a v septembri aj viacero škôl.

Navštívime (resp. navštívili sme) festivaly Atmosféra v Hontianskych Nemcoch, Ružový bicykel v Bardejove, Skapal Pes fest v Trebišove, Hviezdne noci v Bytči, Toto nie je FAKE v Spišskom Hrhove, Tužina Groove, Kiosk na Stanici v Žiline, Gelnické iluminácie, Tabačku v Košiciach, Dobrý Trh na Panenskej v Bratislave a oslavy 75. výročia SNP v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Navštívime (resp. navštívili sme) aj mestá Snina, Strážske, Humenné, Veľké Kapušany, Giraltovce, Tužina, Žilina, Stropkov, Hanušovce nad Topľou, Hontianske Nemce, Bojnice, Kremnica, Nováky, Žarnovica, Banská Štiavnica, Nová Kelča (Domaša), Kaluža (Šírava), Bytča, Handlová, Dolný Kubín, Trstená, Bardejov, Spišský Hrhov, Košice, Hnúšťa, Rimavská Sobota, Revúca, Banská Bystrica, Trebišov, Tisovec, Dobšiná, Čaklov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Lučenec, Kráľovský Chlmec, Bratislava, Sološnica, Trnava a niektoré ďalšie.

FACEBOOK EVENT

______________
V interiéri Potulnej galérie predstavíme divákom interaktívnu hru Aleny Foustkovej. Každý kto do galérie vstúpi si bude môcť modifikovať svoje vlastnosti - pridať dobré a ubrať zlé.

Danka Krajčová a Oto Hudec v rámci Projektu Karavan pripravili workshopy s rómskymi deťmi na Košickom sídlisku Luník IX. Pýtali sa ich, ako trávia čas vo svojom byte, ale aj mimo neho. Ako sa hrávajú, aké majú doma povinnosti, ako majú uložené veci. O čom snívajú, aj čo ich trápi, teší. Výsledkom spolupráce bude monumentálny objekt pre Potulnú galériu vytvorený spoločne s deťmi.

Tomáš Rafa predstaví fotografie z workshopov, ktoré každoročne organizuje v rómskych osadách. V prípade nepriaznivého počasia a priestorových možností premietneme jeho video dokumentujúce rasové nepokoje v Čechách a na Slovensku, ktoré bolo premiérované v New Yorskej galérii MoMA PS1.

V exteriéri Potulnej galérie predstavíme Shootyho karikatúru nacistickej čižmy, drtiacej Banskobystrické múzeum/pamätník SNP, architekta D. Kuzmu a sochára J. Jankoviča. Ďalšie Shootyho karikatúry predstavíme na nálepkách. „Kto už počul o holokauste?” „Ujo chce, aby sme sa na Slovensku cítili bezpečne” a „Niežeby tu tých utečencov bolo viac, ako bývalo, ale teraz sa bojíme ich, lebo homosexuáli, židia, scientológovia a Maďari nás už nudili.”

Aktivistická skupina Kundy Crew pre Potulnú galériu pripravila sériu výšiviek. Na kapote auta bude vystavená výšivka „Taká bola doba”, na nálepkách: „Nie som rasista ale …,” „Kto nemá chlieb, je chudobný, kto nemá rozum, je ešte chudobnejší” a „Kultúra nie je čierna a biela.”

Ivana Šáteková vystavuje 2 výšivky z cyklu “Hore hajl - Dole hajl”. V krojoch odetí Slováci, vítajú čiernych prisťahovalcov hajlovaním. Slovák sediaci za notebookom má na stene zavesené plagáty so symbolmi komunizmu, sionizmu, fašizmu a islámu.

Stano Masár divákom ukáže, kde je hoax a kde pravda. Nálepky budú nainštalované na dverách auta aj k dispozícii návštevníkom galérie.

Argentínsko - berlínska skupina migrantas.org pripravila pre divákov tašku s názvom “Spolužitie, ktorá vznikla počas workshopov s migrantmi. Vybraní návštevníci Potulnej galérie si ju budú môcť sami dotvoriť aj odniesť domov.

Rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej performance/participatívnej fotoakcii bude pýtať ľudí nasledovnú otázku: „Čo bola pre vás najdôležitejšia otázka, keď ste mali 16 rokov?” Návštevníci Potulnej galérie budú vyzvaní napísať odpoveď na kartón a so svojou odpoveďou sa odfotiť.

Významná česká sociálna architektka Kateřina Šedá pripravila originálny Rómsko - Československo - Rómsky kalendár, ktorý budeme rozdávať prioritne rómskym deťom.

Naše mediátorky / mediátori budú denne realizovať worshopy a tvorivé dielne, rozdávať noviny, nálepky, magnetky aj tašky. Pre výstavu vznikol špeciálny sprievodca pre všetkých duchom mladých.

„Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie ma vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie pôsobiť v priestore sprístupňovania kultúrnych hodnôt ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám. Ktorých sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je výrazne limitovaná,” povedal Juraj Čarný. „Mojou ambíciou je, aby výstava bola čo najviac virálna. Aby diváci z galérie odchádzali nielen s novými myšlienkami, ale aj s umeleckým dielom vo forme tašky, magnetky, odznaku alebo nálepky, ktoré by následne mohlo komunikovať s ďalšími a ďalšími ľuďmi,” doplnil Čarný.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

Produkcia: Viera Zubalová
Mediátorky / mediátori: Viera Zubalová, Laura Fiľaková, Ľuboš Lorenz
Grafický dijan: Stano Masár

Usporiadateľ: Curatorial Studies Institute

Kontakty:
Juraj Čarný, csibratislava@gmail.com
Viera Zubalová, viera.zubalova@gmail.com, 0948 440 162‬

Ďakujeme za podporu:
Ministerstvo spravodlivosti, Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život, Rakúske kultúrne fórum

Realizované s finančnou podporou Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Curatorial Studies Institute.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Realizované s finančnou podporou Fond na podporu kultúry národnostných menšín.