Pozývame Vás na  výstavu PATRÓNI VEDY, TECHNIKY A REMESIEL, ktorá je umiestnená vo výstavných priestoroch v kaštieli Budimír.

Trvanie výstavy: od 14. febuára  2019 do 14. febuára 2020.

Návštevu skupín nahláste dopredu na tel. č. 0918 956 700.

Zaužívanou a zaujímavou tradíciou bolo v rôznych sférach života utiekať sa pod ochranu, záštitu, podporu či pomoc k patrónom z radov svätcov. Nie je tomu inak ani v histórii techniky, kde sa tiež hojne vyskytuje patrónstvo či už remesiel, ktoré je najznámejšie, ale prekvapujúco a netradične aj v rôznych disciplínach vedy a techniky. Tradícia patrónov vedy, techniky a najmä remesiel bola rozšírená už v časoch antiky - svoje začiatky má už v Rímskej ríši. Svätý patrón, či ochranca alebo strážca, sa dá nájsť takmer na všetko – od remesiel, chorôb až po vedné odvetvia, krajiny, povolania. Dôvod na prijatie za patróna určitého remesla poskytli legendy zo života významných osobností kresťanskej histórie, ich osobné vlastnosti alebo vynikajúce remeselnícke výrobky, či pracovné nástroje. Svojich patrónov si volili remeselnícke cechy, spolky, zobrazovali ich na cechových erboch, zástavách, pečatiach a zvolávacích tabuľkách. Patrónov mali a majú aj mestá či celé krajiny - patrónmi Slovákov sú sv. Cyril a Metod, Čiech svätý Václav, Maďarov svätý Štefan.

Pôsobenie patrónov sa prispôsobuje časom. V modernej dobe nastal posun od stredovekých remesiel k moderným povolaniam a odborom. Sv. Krištof bol v minulosti patrónom pútnikov, cestovateľov – dnes je patrónom motoristov, sv. Izidor Sevillský – dnes patrón internetu patril medzi najvplyvnejších učencov raného stredoveku vytvorením encyklopédie z oblastí života a vedy, podobnou dnešným databázam. 


Kontakt a informácie: prezentacia@stm-ke.skwww.stm-ke.sk, FB: Slovenské technické múzeum