Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

OKNO DO MÚZEA – MILITÁRIE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Nazrite prostredníctvom nášho !okna" na výber zo zbierok z prvého tlačeného katalógu múzea z roku 1903. Tentorkát sme otočili stánku na výber militárií.

Historická účelová budova Východoslovenského múzea v Košiciach bola postavená na vtedajšom námestí Františka Jozefa v rokoch 1899-1903. Jej architektúra sa nesie v duchu historizujúcej renesancie, už odľahčenej cítením secesie. Na budove sa nachádzali dva druhy okien - iné na prízemí, kde boli v tom čase aj kancelárie a knižnica, a iné na poschodí. Pri rekonštrukcii budovy (2008-2013) bolo nevyhnutné niektoré okná vymeniť za kópie, a tak sme jedno vyňaté pôvodné okno upravili na "vitrínu". Budovu múzea a prvú expozíciu v nej slávnostne sprístupnili verejnosti 21. júna 1903. V čase otvorenia múzea vyšiel tlačou katalóg 5725 vystavených predmetov - Opisný súpis zbierok košického múzea (A kassai múzeum leiró lajstroma). Katalóg napísal a zostavil Jozef Mihálik, ministerský splnomocnenec a neskôr riaditeľ múzea. Dielo má 430 strán a dopĺňa ho 54 celostránkových kvalitných čiernobielych obrázkov vystavených olejomalieb, kolekcií archeologických nálezov, majoliky, fajanse a porcelánu, cínových a medených nádob, starých uhorských výšiviek a ornátov, skla, zbraní a ochrannej zbroje, zlatníckych výrobkov a ďalších vzácnych pamiatok. Pozoruhodné množstvo vystavených exponátov nemalej historickej a umeleckej hodnoty tvorí dodnes základ zbierkového fondu Východoslovenského múzea. Tlačený katalóg z roku 1903 patrí dodnes k základným zdrojom informácií o jeho zbierkach, o ich príbehu - pôvode a darcoch, po ktorom siaha každý milovník histórie.


Trvanie výstavy: do 26. apríla 2020

Miesto: Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2

www.vsmuzeum.sk│FB: Východoslovenské múzeum v Košiciach
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.