Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

OKNO DO MÚZEA – GALVANOPLASTIKA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

GALVANOPLASTICKÉ KÓPIE reliéfnej výzdoby od zlatníckeho majstra PETRA FLÖTNERA získané do zbierok múzea pred rokom 1903.

Nazrite prostredníctvom nášho "okna" na výber zo zbierok z prvého tlačeného katalógu múzea z roku 1903...

Galvanoplastiku objavil nemecko-ruský učenec Moritz Hermann Jacobi už v roku 1836, pri výskume pôsobenia jednosmerného elektrického prúdu na vodný roztok modrej skalice. Názov pochádza z ruského jazyka a má vzťah k pôvodným aplikáciám „elektroformovania“ (z anglického „electroforming“) v oblasti výtvarného umenia, pri zhotovovaní kópií umeleckých diel vo viacerých exemplároch, predovšetkým zlatníckych prác. Je to technológia, pri ktorej sa do formy stiahnutej z originálu elektroliticky vylučuje tenká vrstva vhodného kovu, najčastejšie medi. Takto vzniknuté medené kópie predmetov sa následne dajú rovnakým spôsobom postriebrovať a aj pozlacovať, čím vzniknú na nerozoznanie identické predmety.

Galvanoplastika našla svoje využitie aj v priemysle a ešte aj v súčasnosti sa využíva vo voľnej tvorbe vo výtvarnom umení a umeleckom remesle.

Peter FLÖTNER, (Fletner, Flöttner, 1485Thurgau, Švajčiarsko – 1546 Norimberg), nemecký sochár, medailista a grafik, vo svojej dobe veľmi populárny predstaviteľ nemeckej renesancie, ktorý však napriek tomu zomrel nemajetný a v dlhoch. Učil sa za zlatníka v Augsburgu a Norimbergu, kde potom do konca života aj pôsobil. Absolvoval aj niekoľko študijných ciest po Taliansku (1520, 1521, 1530). Navrhoval a tvoril, sochy a výzdobu pre záhrady, fontány, lode, nábytok, hudobné nástroje a pod. (Adam – Umeleckohistorické múzeum vo Viedni, Apolónova fontána- Národné múzeum v Norimbergu). Spolupracoval napr. s Georgeom Penzom na výzdobe Hirschvogelhausu (1534). Vytváral rezbárske modely pre drobné plastické reliéfy používané na výzdobu, alebo ako samostatné plakety. Tematicky sa venoval, biblickým, ale aj v duchu renesancie, mytologickým výjavom. Venoval sa aj grafickej tvorbe a patril k tzv. „kleinmeistrom“, vytváral ilustrácie v technike drevorezu ( ilustroval napr. poéziu Hansa Sachsa), ktoré sa neskôr aj často kopírovali a opakovane vydávali (Rudolf Wyssenbach Das Kunstbuch des Peter Flötner). Veľká zbierka jeho plakiet sa nachádza napr. v Amerbachovskej zbierke v Basileji.

Prvý tlačený katalóg košického múzea z roku 1903.

"Okno" nájdete v Galérii pri komíne na Námestí Maratónu mieru 2 do 25.8. 2019

Miesto konania: Galéria pri komíne (Podkrovie Historickej účelovej budovy), Námestie Maratónu mieru 2

www.vsmuzeum.sk│FB: Východoslovenské múzeum v Košiciach

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.